Black Sabbath, la sfârşit de drum

By 9 June 2016Ştiri

Black Sabbath, la sfârşit de drum

Articol de Constantin Grigorescu, Colegiul National Biling „George Cosbuc”

 

Consacrata formaţie şi pioneri ai muzicii heavy metal, Black Sabbath au anunţat un turneu mondial de adio, cu ocazia lansării ultimului lor album, în anul 2016. Turneul poartă denumirea “The End”.

Cu 19 albume la activ, între care „Volume 4″, “Sabbath Bloody Sabbath”, “Paranoid 13” sau “Heaven and Hell”, cvartetul britanic format din: Ozzy Osbourne (solist), Tony Iommi (chitară solo), Gezzer Butler (chitară bass) şi Tommy Clufetos (tobe), a hotărât să se retragă din industria muzicală.

După aproximativ 50 de ani de activitate, doar cu concerte cu casa închisă, timp în care au dominat piaţa muzicală, trupa a hotărât să “iasă la pensie” şi să pună instrumentele deoparte.

“Era şi cazul să ne oprim. Ani de zile, oamenii ne-au ascultat şi ne-au iubit muzica. Ultimul nostrum turneu, ‘Sfârşitul’, e felul nostru de a ne lua la revedere de la fanii noştri. E timpul ca formaţiile cu potenţial, ca Sabaton sau Linkin Park, şi chiar artişti ca Justin Bieber ori Taylor Swift să acapareze inimile publicului. Eu nici acum nu ştiu cine d***ului sunt Taylor Swift şi Justin Bieber”, a declarat Ozzy Osbourne pentru revista americană de muzicăRolling Stone.

Black Sabbath este un grup muzical britanic format în oraşul Birmingham în anul 1968 de către chitaristul Tony Iommi. Formula actuală, faţă de cea de debut, prezintă doar o singură schimbare, şi anume toboşarul. Fostul şi primul toboşar al trupei a fost Bill Ward.

La încputuri, trupa cânta blues rock până au început să adopte teme macabre, oculte sau horror despre războaie, viaţă şi moarte, capătând astfel reputaţia de Regii Întunericului.

Schimbarea radicală a venit în anul 1969, când bassistul Gezzer Butler s-a gândit cum, la vremea aceea, oamenii plăteau foarte mult să vadă un film horror sau să intre într-o “casă bântuită”.

Aşa a luat naştere primul lor single care dă numele trupei şi numele primului lor album – “Black Sabbath”, lansat într-o zi de vineri, la data de 13 februarie 1970. Până în 1979, formaţia avea să mai lanseze încă şapte albume:Paranoid (1970); Master of Reality (1971); Vol. 4 (1972); Sabbath Bloody Sabbath (1973); Sabotage (1975); Technical Ecstasy (1976) şi Never Say Die! (1978).

Acel an este important în istoria Black Sabbath deoarece este anul în care Ozzy a fost dat afară din formaţie din cauza problemelor provocate de consumul de alcool şi de droguri. La scurt timp, el şi-a început cariera soloalături de actualul chitarist al trupei Black Label Society, Zakk Wylde.

În ciuda imensei pierderi a solistului, cât şi a toboşarului lor, cei doi chitarişti au continuat să compună piese şi să caute membri noi. Black Sabbath nu avea să dispară atunci.

Odată cu anul 1980 a început vremea colaborărilor pentru formaţia engleză. Până la reunirea formaţiei originale, în 1997, chitariştii Black Sabbath au colaborat cu o mulţime de solişti consacraţi, precum: Ronnie James Dio de la trupa Rainbow, Ian Gillan de la Deep Purple, Glenn Hughes din formaţia lui Gary Moore şi Tony Martin, al doilea cel mai longeviv solist dupa Ozzy Osbourne, scoţând fără Ozzy zece albume de studio. (Tyr, Heaven and Hell, Forbidden).

Odată cu reîntoarcerea “Prinţului Întunericului”,în 1996, formaţia a lucrat 16 ani la cel de-al 19-lea album, considerat de mulţi fiind cel mai bun, şi a mai ţinut trei turnee mondiale şi unul aniversar. Albumul “13”, lansat ironicîn anul 2013, face referire la mişcarea ateistă împotriva societăţii corupte legându-se de teme complexe şi uşor apocaliptice, şi conţine riff-urile de chitară pe care nu mai Tony Iommi ştie să le compună.

Toată lumea aşteaptă apariţia celui de-al 20-lea album, însă nu şi retragerea trupei care a influenţat toate genurile şi subgenurile muzicale de metal din lume. Turneul mondial va ajunge pe toate cele cinci continente şi în Australia, însă, din nefericire, va ocoli România.

Fanii români ai formaţiei, care nu vor să rateze concertul, pot comanda bilete pentru cel mai apropiat show, anume cel de la Budapesta.

Familia a spus că biata căţeluşă a aşteptat ca tatăl copiilor să se întoarcă dintr-o deplasare în Germania, ca să îşi poată lua la revedere de la întreaga familie. Copiii au au încercat să stea cât mai mult cu ea, în ultimele sale zile de viaţă.

În dimineaţa zilei geroase de 9 ianuarie, însă, micuţa a închis ochii, încetînd lupta cu cancerul. Fiul cel mare al familiei şi tatăl acestuia au fost cel mai puternic marcaţi de eveniment şi le-a fost extrem de greu să treacă peste incomensurabila pierdere.

Gaia nu a scâncit, nu a plâns şi nu a încetat nicio clipă să fie alături de familia ei, chiar şi când nu se mai putea mişca, alegea să se târască doar pentru mângâierea şi dezmierdarea pe care o primea de la stăpânii ei.

 

Leave a Reply