BookLand Evolution: Schimb de experiență între liceeni și profesioniști din mai multe domenii

Tu ți-ai dorit vreodată să călătorești în timp și să descoperi ceea ce vei deveni ? Cred că fiecare dintre noi, la începutul experienței profesionale, își dorește să facă lucruri mărețe, care să ne deosebească de ceilalți, fiecare reusită întărindu-ne încrederea că într-o bună zi vom reuși.

„Sunt  ferm convinsă că fără pasiune nu poţi face performanţă în niciun domeniu. Trebuie să existe acel ceva care să te facă să pui lucrurile în mişcare. Să te trezeşti din somn la 4 dimineaţă şi să pui pe hârtie un plan. Să te entuziasmezi, chiar şi după 10 ani petrecuţi la acelaşi job. Să-ţi placă atât de mult ceea ce faci, încât să te trezeşti luni dimineaţă cu zâmbetul pe buze. Eu am parte de asta. Şi nu a fost vorba de noroc sau de întâmplare. Pur şi simplu, când mi-am dat seama că iubesc să fac reviste, mi-am concentrat toată energia în direcţia asta – chiar dacă, uneori, a trebuit să înot contra curentului”, a declarant Mara Coman, redactor-şef revista „Marie Claire”, unul dintre profesioniștii care au intrat în dialog cu elevii la Bookland Evolution.

Bookland este o inițiativă entuziastă, o serie de conferințe practice pentru tinerii care își caută vocația, având ocazia să întâlnească oameni minunați, care prin muncă și curaj, au ajuns să fie printre cei mai buni.

„Bookland Evolution este scena care mijlocește dialogul între generația actuală și generația viitoare de profesioniști, de oameni atât de pasionați de ceea ce realizează. Pe scurt, un eveniment care înseamnă o oportunitate pentru toți tinerii dornici să afle lucruri noi, utile pentru viitoarea carieră”, a spus, referitor la eveniment, Anca Ghinea, alt speaker prezent la eveniment

Evenimentul a avut loc între 6 și 10 martie 2017, la Facultatea de Drept – Universitatea din București (Sala Aula Magna).

Speakerii Conferinţelor BookLand Evolution din Bucureşti au fost: Călin Stan, Monica Tatoiu, Andreea Orindaru, Rareş Năstase, Andreea Răsuceanu, Radu Moraru, Cătălin Anchidin, Mara Coman, Gabi Pascal, Alexandru Mironov, Sandra Ecobescu, Marius Constantinescu, Radu Moraru, Camelia Cavadia, Cristi Martin şi Luca Andrei.

La ediția din acest an au participat și companii care le oferă tinerilor șansa de angajare, voluntariat și intership.

Leave a Reply