Campanie sanitară pentru liceeni

Colegiul Național „Emil Racoviță” a desfășurat, în parteneriat cu Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, cu sprijinul Inspectoratului Școlar al Municipiului București, campania „Sănătatea este în mâinile tale”.

Această campanie a avut rolul de educare și conștientizare a importanței spălatului pe mâini în prevenirea bolilor transmisibile.

Au fost organizate lecții și activități practice prin care elevii au învățat importanța modului corect de spălare a mâinilor pentru păstrarea stării de sănătate, cu ajutorul produselor de igienă puse la dispoziție  de Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale.

Personal, cred că e important ca astfel de campanii să se desfășoară periodic, începând de la cei mai mici până la elevii de liceu. Uneori, chiar și adolescenții uită cât de bine este să se spele pe mâini, iar în anumite situații nici măcar nu știu cum se poate face acest lucru în mod corect.