Celebrare inedită a Centenarului

Elevii de la Colegiul Economic „Viilor” din Capitală au găsit o metodă inedită de a celebra Centenarul Marii Uniri. Mai mulți tineri s-au mobilizat și au făcut un afiș pe care l-au pus pe holurile liceului 

Afișul conține următorul mesaj: „Dacă aveți în vene sângedacă aveți în voi simțireluptați pentru Unire. 1918”. Liceenii au doritastfel își manifesta dragostea față de România și respectul față de evenimentul istoric al Centenarului. 

În plus, tot pentru a marca Ziua Marii Uniriîn liceu au fost expuse fețe de masă ce poartă simboluri româneștiiar într-una din săli a fost reprodusă și Coloana Infinituluicelebra creație a lui Constantin Brâncuși. 

Anul acesta se împlinesc 100 de ani de Marea UnireInițiala avut loc unirea Basarabiei cu Româniaapoi unirea Bucovinei cu Româniaiar la final unirea Transilvaniei, Banatului, CrișaneiMaramureșului cu RomâniaCele trei uniri formează Marea Unire de la 1918, iar anul acesta se celebrază Centenarul Marii Uniri.