Concursul “Alege este dreptul tau”

By 18 March 2014Educatie

Inspectoratul Scolar al Municipiului BucureSti Si Centrul regional pentru Protectia Consumatorului / BucureSti  Ilfov, organizeaza la Colegiul Economic „A.D. Xenopol”, concursul „ Alege este dreptul tau”, o competitie in care tinerii invata despre drepturile lor in calitate de consumatori. Proiectul a inceput in anul 2000, la nivelul intregii tari, iar pana in prezent elevii au aflat cum se face o sesizare cand sunt nemultumiti de un produs din comert, dar si care sunt drepturile unui cumparator.

Liceul Tehnic Iuliu Maniu din Bucuresti va fi gazda concursului de chimie PETRU PONI, faza pe municipiu. In competitie intra toate liceele tehnlogice si vocationale din Capitala. Evenimentul este organizat de Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti.

Zilele acestea, in capitala se desfasoara mai multe concursuri scolare: olimpiada de geografie, etapa pe municipiu, care se va desfasura la scoala gimnaziala TUDOR ARGHEZI, dar si olimpiada de astronomie si astrofizica, ce va avea loc la liceul teoretic international de informatica.

Violenta in scoli este o preocupare constanta a Inspectoratului Scolar din Bucuresti. Zilele acestea se desfasoara doua evenimente in Capitala, care isi propun sa stopeze acest fenomen. In cadrul liceului teoretic STEFAN ODOBLEJA are loc o activitate de educatie Si prevenire a violentei în rândul elevilor, iar evenimentul este organziat in colaborare cu Asociatia „Viata fara violenta” Si Judecatoaria Sectorului 1.

60 de directori si cadre didactice din Capitala participa in acest sfarsit de saptamana la un curs de formare in activitatea de prevenire si combatere a violentei din scolile bucurestene. Comisarul sef Gratiela Vaduva de la Politia Capitalei le va explica profesorilor cum ar trebui sa preintampine actiunile de violenta din unitatile de invatamant. Evenimentul este organizat de Inspectoratul Scolar al Municipiului BucureSti Si Casa Corpului Didactic.

Leave a Reply