Cum ajung la echilibru adolescenții. Yoga și sportul, arme la îndemâna liceenilor

În ziua de azi, viaţa unui adolescent este foarte solicitantă, iar programul acestuia este încărcat şi strict. Astfel, uneori toate acele reacţii nervoase şi ieşiri violente sunt de înţeles. Cum tot mai mulţi tineri sunt acuzaţi de comportamente nesociabile, nu ar strica câteva sfaturi privind metode pentru eliminarea energiilor negative şi recăpătarea echilbrului spiritual. Deşi pare un pic ireal şi abstract, este demonstrat ştiinţific ca fiecare gând, emoţie, obiect perceput, conţine o anumite energie care vă poate afecta pozitiv sau negativ. Totodată, este ştiut că majoritatea bolilor fizice sunt cauzate de frustrările care ne încarcă sufletul.

Cauze ale ieşirilor nervoase şi ale degradării păcii interioare                                                                                                        Pentru a soluţiona ieşirile nervoase şi comportamentele neadecvate, mai întâi este nevoie să se identifice cauza lor. În principal, acestea sunt provocate de tensiunile nervoase acumulate pe parcursul zilei. Gânduri şi acţiuni care la un moment dat au fost ţinute în frâu, ies la iveala când ne aşteptăm mai puţin, transformându-ne pentru moment în adevăraţi „monştri furioşi ”. În realitate, aceste reacţii îşi au rădăcina în structurile stâmte ale societăţii, care fixează mereu ierarhii din care sustragere şi evadarea sunt imposibile. Singura soluţie fiind supunerea pe moment, cu preţul unei refulări mai târziu.                                                                                                            O altă cauză ar putea fi insuficienta satifacere a unor nevoi. Multe meditaţii şi foarte puţin timp liber, constrângeri şi interdicţii atât la şcoală, cât şi acasă, toate acestea sunt activităţi indezirabile, iar când nivelul de saturaţie atinge limita, au loc răbufniri.

Astfel spus, iată cum ne putem recalibra. O primă metodă de armonizare şi echilibrare o reprezintă rugăciunea. Chiar dacă nu sunteţi religioşi, veţi observa efecte miraculoase şi veţi căpata linişte sufletească, doar detaşându-vă preţ de câteva secunde de lume şi intrând în legătură cu Divinitatea.

O altă metodă este yoga. Practicată de asiatici şi nu numai, tehnica de meditaţie are ca scop auto-cunoaștere si eliberare, fiind ideală pentru evadarea din problemele cotidiene.                                                                                                                  Sportul şi mişcarea sunt şi ele foarte indicate pentru detensionare. Nu contează foarte multe specificul activitaţii, important fiind  să consumaţi energie.              Râsul din cele mai mici fleacuri este mai mult decât vital, fiind o adevărată  „pastilă de relaxare”.  Ascultarea de melodii relaxante s-a dovedit şi ea foarte eficientă şi vindecătoare, iar dacă nu aveţi inspiraţie, acest link vă va ajuta:             https://www.youtube.com/watch?v=1ZYbU82GVz4

Metodele de mai sus sunt doar câteva, voi fiind liberi să vă restabiliţi pacea interioare în mod subiectiv. Important este să înţelegeţi că minte şi corpul au nevoie de relaxare, iar noi suntem datori să ne îngrijim de ele, pentru a trăi mult timp liniştiţi şi în armonie.