Cuziștii in Vama Veche

Elevii clasei a X-a E de la Liceul „Alexandru Ioan Cuza” au avut parte de o experiență inedita. Ei au participat la o excursie organizată la Măcin-Vama Veche.

Plecarea a fost foarte devreme, la ora 6:00, însă asta nu i-a împiedicat pe cuziști să se distreze!

Prima destinație a fost Vârful Țuțuiatu, locul din care au putut privi minunata natură, de la o înălțime de 467 metri.

Au vizitat rezervația Măcin, unde o mulțime de țestoase își petreceau timpul printre bujorii perfect înfloriți în această perioadă a anului, respectiv primăvara.

Seara, elevii au facut un foc de tabără la malul mării și au ascultat sunetul valurilor ce se ciocneau de nisipul cald.

În cea de-a doua zi s-au plimbat pe faleză, într-un traseu liniștit Vama-Veche – 2 Mai.

Peisajul și activitățile la care au participat i-au convins pe liceeni să vină și altă dată într-o excursie ca aceasta!