Design românesc, inspirație pentru elevii din Capitală

Elevii bucureșteni pot cumpăra sau doar admira piese de design românesc, în cadrul noii ediții a Romanian Design Week.

Pe parcursul a 10 zile, este promovat design-ul (industrial, mobilier, grafică, modă, arhitectură), dar și cele mai bune proiecte realizate în ultimul an de către artiștii și arhitecții români. Astfel, evenimentul demonstrează ca design-ul românesc este mai dezvoltat decât pare.

În cadrul Romanian Design Week, elevii din Capitală pot chiar să își dea seama dacă se pot orienta spre o carieră în acest domeniu.

Evenimentul este destinat atât publicului, dar și companiilor.

„Industriile creative din Romania se aflau la începutul unei ere de expansiune și aveau nevoie de un astfel de eveniment. Drept dovadă că l-au îmbrățișat imediat și că proiectul a crescut de la an la an. Felul frumos în care a crescut Romanian Design Week, aprecierea și căldura cu care a fost primit ne dau putere și resurse să ducem proiectul mai departe și să îl facem pe cât de amplă este forța acestei mișcări a industriilor creative românesti”, a declarant Andrei Gavrila-Bortun, unul dintre organizatori.