Elevii bucureșteni au obținut rezultate remarcabile la Campionatele Mondiale de Înot

România s-a clasat pe podium în clasamentul pe națiuni datorită performanțelor obținute de eleviii bucureșteni, la Campionatele Mondiale de Înot, desfășurate la Budapesta.

Echipele feminine și masculine de înot ale României au cucerit 19 medalii: cinci de aur, cinci de argint și nouă de bronz. Elevii participanți sunt de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Capitală.

Medaliații cu aur sunt: Vlad Pațurcă, Andrei Rusen, Maria Claudia Gâdea. Medaliile de argint au fost obținute de Andrei Rusen , Maria Claudia Gâdea , respectiv de echipele de 4×50 m mixt fete (Jasmine Ivan, Gabriela Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Ștefania Dospin ) și 4×50 m mixt băieți (Vlad Pațurcă, Gabriel Dumitrache, Răzvan Rath, Andrei Rusen).

Cei care au obținut bronz sunt:  Jasmine Ivan, Gabriel Dumitrache, Andrei Rusen, Sabin Bonea, Vlad Pațurcă, respectiv echipele de ștafetă fete și baieți.

Delegația Romaniei a fost condusă de profesorul Laurențiu Oprea, inspector de educaţie fizică şi sport în cadrul Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti, secondat de antrenorii Natalia Gheorghe şi Cristian Țarțaleanu, profesori la Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” din Bucureşti.

Organizarea şi finanţarea participării la acest concurs au fost asigurate de Ministerul Educaţiei Naţionale prin Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar.

Campionatul Mondial de Înot 2017  a fost organizat de Federaţia Internaţională a Sportului Şcolar (ISF) şi Federaţia Sportului Şcolar din Ungaria în parteneriat cu Federaţia Europeană de Înot.