Elevii bucuresteni se intrec in creativitate

By 16 February 2014Educatie

Ideea apartine Ioanei Antonescu, eleva in clasa a X-a, la Colegiul National Mihai Eminescu din Bucuresti, care a initiat proiectul “Club de Creativitate”. 14 licee bucurestene participa in acest an scolar la aceasta competitie, care isi propune sa implice elevii de liceu in activitati creativ educative.

Proiectul promoveaza 3 campanii de comunicare, in care maximum 50 de participanti per campanie isi expun lucrarile online pe aceasta platforma. Fiecare campanie va avea o tema proprie. Elevii vor fi stimulati sa creeze reclame sub forma de desene si cate un slogan. Toate acestea vor fi postate pe blog-ul proiectului si vor fi votate de elevii din toate liceele Bucurestene.

Vor fi 3 castigatori per campanie. Tema primei campanii a fost “Locul meu preferat din Romania” si tinerii au avut de realizat o reclama sub forma unui desen si un slogan. Motto campaniei: “Timpul trece, omul piere, dar a patriei iubire / E averea cea mai rara, cea mai scumpa mostenire” Grigore Alexandrescu.

Au fost depuse aproximativ 100 de lucrari, din care jumatate au fost votate de catre elevii de liceu din Bucuresti. A doua campanie se afla deja in desfasurare si se va incheia pe 8 martie.

In aceasta campanie tinerii vor trebui sa creeze un colaj care sa reliefeze obiceiuri pentru un stil de viata sanatos si un slogan cu care sa-si convinga colegii sa le respecte.

Leave a Reply