Elevii Școlii Centrale din București și-au testat cunoștințele la simulări

Elevii claselor a XI-a și a XII-a au susținut simularea probelor scrise ale examenului de bacalaureat 2017.

Notele obținute nu au fost trecute în catalog, rezultatele fiind discutate la nivelul fiecărei clase, urmând ca pe baza acestora performanța școlară să fie îmbunătățită.

Majoritatea elevilor din Școala Centrală consideră că aceste note nu sunt relevante pentru rezultatele din vară, ci că doar îi ajută să se familiarizeze cu rigorile acestui examen.

Ana, o eleva din clasa a XII a acestui liceu, ne-a declarat că subiectele i s-au părut accesibile, ea reușind să acumuleze o medie de peste 8,50 la toate cele trei materii. De asemenea, aceste simulări au ajutat-o să se acomodeze cu emoțiile si cu presiunea, care, spune ea, au fost extrem de mari.

Elevii care au obținut note mai mici mărturisesc că nu se lasă descurajați și că se vor ambiționa să treacă cu brio de examenul maturității.