Evrica, concurs de cultura generala pentru liceeni

By 11 March 2014Educatie

Elevii din liceele bucurestene sunt provocati la un concurs de cultura generala, organizat de Centrul de Proiecte si Programe Educationale si Sportive pentru Copii si Tineret al Municipiului Bucuresti. Competitia face parte dintr-un amplu proiect: “Bucuresti – Traditie, Istorie si Eleganta” si este sustinut de Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, ca partener.

Evenimentul va avea loc pe data de 15 martie 2014, la Colegiul National Matei Basarab, din Capitala. Elevii claselor IX – XII vor trebui sa raspunda la cate 10 intrebari fulger, despre traditia, istoria si geografia Bucurestiului, cuprinse in tematica atasata pe site-ul www.educatiepmb.ro. Fiecare concurent va avea la dispozitie doar 30 de secunde pentru redactarea raspunsului corect pe foaia de concurs. In cazul in care, mai multi participant obtin egalitate de puncte, acestia vor primi cate o intrebare suplimentara, pentru a fi departajati de juriu.

Concurentii cu cel mai mare punctaj vor primi locuri in excursia organizata de Centrul de Proiecte si Programe Educationale si Sportive pentru Copii si Tineret al Municipiului Bucuresti, din cadrul proiectului “Descopera Romania”. Cele doua trasee turistice alese oferind castigatorilor sansa de a admira locuri si monumente reprezentative pentru istoria si cultura tarii noastre.

Leave a Reply