Frigider comunitar și containere de haine pentru persoanele nevoiașe

By 1 July 2016Ştiri

Frigider comunitar și containere de haine pentru persoanele nevoiașe
Un articol de Radulescu Daniel, Colegiul Tehnic Media
Două dintre ideile de ajutorare a oamenilor cu probleme speciale iau amploare. Este vorba despre frigiderul comunitar și containerele pentru haine.
Scopul frigiderului comunitar este acela de a-i ajuta pe oamenii săraci ale căror posibilităţi financiare le limitează accesul la hrană. În acelaşi timp, este şi o metodă pentru a “recicla” mâncarea pe care bucureştenii nu o mai folosesc. În general, acestea sunt plasate în fața magazinelor sau a locurilor unde se pot verifica frecvent.
În cazul containerelor pentru haine, acestea au rolul colectării articolelor de îmbrăcaminte şi încălţăminte uzate. Hainele în stare bună sunt trimise unor fundații ce le vor distribui oamenilor nevoiași. Pe de altă parte, cele foarte uzate vor fi trimise la reciclat.

Leave a Reply