Generația în mișcare, proiect dedicat liceenilor de la „Victor Babeș”

„Generația în mișcare” este un proiect care are drept scop dezvoltarea  și lucrul în echipă, aplicate liceenilor.

Mai exact, este vorba despre un flashmob. Este nevoie de un dans cu colegii pe o coregrafie făcută de liceeni, iar la final totul trebuie filmat și încărcat pe pagină de Facebook pentru a intra în competiția pentru cea mai buna echipă școlară.

Ideea principală este de a promova munca în echipă și abilitățile pe care orice elev le are are și pe care ar trebui să le valorifice, punându-le în evidență.

Am participat împreună cu alți 13 elevi, am avut parte de un coregraf care ne-a explicat în detaliu tot și ne-a ajutat pe fiecare în parte. La final, a ieșit o coregrafie creată de noi, fiecare venind cu câte o părere.

Din punctul meu de vedere, flashmob-ul a fost o experiență care ne-a învățat, atât pe mine, cât și pe colegii mei, cum să acceptăm și părerile altora și cum să ne coordonăm.