Inoti, dar traiesti mult si bine!

By 9 June 2016Ştiri

Inoti, dar traiesti mult si bine!

Articol de Lucia Dariana Carjan, Liceul “Iulia Hasdeu”

Studiile arata ca inotul ne ajuta sa fim de 3 ori mai sanatosi si sa traim mai bine. Persoanele care practica acest sport au cu 50% mai putine sanse de a deceda din diverse motive, fata de cei care practica jogging-ul sau mersul pe jos. In plus, inotul intareste musculatura si o tonifica, este un bun antrenament cardiovascular,fortifica plamanii si ajuta la pierderea in greutate. Acestea sunt doar cateva dintre motivele pentru care, Dariana a inceput sa practice inotul. In urma cu 4 ani, la initiativa mamaei, tanara s-a inscris la cursurile de inot gratuite, oferite de Scoala nr. 3, din Bucuresti.

“Mie imi place apa, imi place sa inot, dar pe atunci nu stiam sa fac acest lucru. Pe langa faptul ca vroiam sa invat sa inot, acest lucru avea sa imi faca foarte bine si la starea de sanatate. Avea sa ma dezvolte, sa ma inalte putin, pentru ca pe atunci eram foarte scunda, dar imi facea bine si la coloana vertebrala. Astfel, am inceput sa urmez cursurile, iar dupa 3 veri in care am invatat sa inot si mi-am perfectionat stilul si miscarile, rezultatele in legatura cu inaltimea si sanatatea mea erau chiar vizibile. Atunci am fost foarte bucuroasa pentru ca invatasem sa inot. “

In Bucuresti exista mai multe cluburi si bazine, in cadrul carora copiii pot invata sa inoate gratuit, si intr-un mod sigur si eficient. Unul dintre ele este bazinul din incinta Scolii nr. 3 ” Nicolae Titulescu”.

“Aici cursurile se pot desfasura atat vara, cat si iarna, si sunt destinate copiiilor cu varste pana in 18 ani. Copiii beneficiaza de pluta si de ochelari de inot”.

Un alt bazin destinat acestor cursuri este cel din cadrul complexului sportiv “Lia Manoliu”. Insa, numai copiii cu varste cuprinse intre 7 si 10 ani pot practica acest sport. Complexul sportiv Tineretului ofera cursuri de inot pentru tineri, insa numai pe perioada verii.

 

Leave a Reply