INOVAFEST, festivalul în care liceenii bucureșteni își arată creativitatea

În contextul socio-economic actual, în care o mare parte din resurse se epuizează într-un ritm alert, creativitatea reprezintă, practic, o resursă inepuizabilă.

Pentru a pune în valoare capitalul creativ al elevilor și al cadrelor didactice din învățământul tehnic preuniversitar, Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, lansează tuturor școlilor invitația de a participa la Festivalul INOVAFEST, ediția a-IX-a, organizat în București, la data de 7 aprilie 2017.

Festivalul Național INOVAFEST vizează valorizarea și promovarea exemplelor de bună practică care ilustrează creativitatea și inovarea în învățământ ca factor cheie pentru dezvoltarea competențelor personale, profesionale și sociale prin învățarea pe tot parcursul vieții

Evenimentul are la bază următorul motto: „Creativitatea este o floare atât de delicată, încât elogiul o face să înflorească, în timp ce descurajarea o înăbușă adesea, chiar înainte ca ea să se poată transforma în floare”(Thomas Carlyle).

La acest important eveniment vor participa peste 250 de elevi din toată țara, existând o gamă variată de secțiuni: expoziție de machete funcționale și prezentare de produse multimedia, concurs de produse ale elevilor cu tema „Inovație, creativitate, competiție”, sesiune de comunicări științifice, expoziție de postere și afișe, expoziție de carte.

Festivalul se va desfășura între 6 și 7 aprilie 2017, la Universitatea Politehnică București, holul central, corpul AN.

Leave a Reply