INTERVIU: Ion Mihai, practicant de role agresive: Cea mai importantă este pasiunea

de 22 ianuarie 2018Redactia Xenopol, Stiri

Ion Mihai este elev în clasa a X-a E la Colegiul Economic „A.D Xenopol”. Este pasionat de mișcare, însă ceea ce îl face dosebit în rândul colegilor este faptul că practică un sport mai puțin obișnuit: rolele agresive. Mihai ne-a povestit câteva lucruri despre sportul pe care îl practică cu pasiune.

Reporter: Cum ai descoperit acest sport și când ai început să practici role agresive?

Ion Mihai: Am descoperit acest sport la vârsta de opt ani și la vârsta de 10 ani am început să îl practic.

Reporter: Unde te antrenezi? Există în București locuri special amenajate sau trebuie să practici acest sport în parcuri sau zone neconvenționale?

I.M.: Eu mă antrenez în Skatepark Herăstrău , Ghetto Park și pe stradă

Reporter: Cât de periculos este acest sport? Care sunt principalele riscuri la care te expui atunci când îl practici?

I.M: Acest sport este un sport extrem și ca orice sport extrem presupune multe riscuri dacă nu ești concentrat și atent.

„Părinții mă susțin, dar prefer ca ei să nu asiste la concursuri”

Reporter: Cum îți împarți timpul între școală și role?

I.M.: Îmi împart timpul în mod egal pentru a obține rezultate bune și la școală și la role.

Reporter: Ce părere au părinții tăi despre acest sport? Te susțin sau incearcă te convingă să practici alte sporturi?

I.M: Părinții mei m-au susținut întotdeauna în orice mi-am dorit să fac, inclusiv cu rolele.

Reporter: Nu le este teamă când te văd la concursuri?

I.M: Pentru a nu crea emoții părinților mei, prefer ca ei să nu vină la concursuri.

Reporter: Care este cel mai important concurs la care ai participat?

I.M: Am participat la cel mai mare concurs de role din lume, Winterclash, în anul 2017.

„E un sport costisitor, dar vreau să ajung printre cei mai buni”

Reporter: Cine este idolul tău și de ce?

I.M.: E greu să spun că am un idol, dar pot să spun care sunt cei top trei rolări preferați: Montre Livingston, Stephane Alfano și Mihai Bivol.

Reporter: Ce ți-ai propus să realizezi în acest sport?

I.M: Mi-am propus să ajung printre cei mai buni și să fac parte dintr-o echipă internațională de role.

Reporter: Este costisitor să practici role agresive? Care este echipamentul necesar și cât de des îl schimbi?

I.M: Toate sporturile de performanță sunt costisitoare. Echipamentul, format din cască, cotiere, genunchere și palmare, se schimă în funcție de uzura acestora.

Reporter: Există, în București, mulți elevi care practică role agresive? Există grupuri din care faceți parte?

I.M:Scena de role din România este restrânsă. Sunt puțini elevi care practică acest sport.

Reporter: Ce trebuie să știe un licean care vrea să se apuce de acest sport?

I.M:Dacă există pasiune, acest sport poate fi practicat indiferent de vârstă.