Radu Drăgușin este elev al Liceului Teoretic „Eugen Lovinescu” și căpitan al echipei naționale de fotbal U16. Ceea ce îl face diferit de alți adolescenți este faptul că a primit oferte de a juca pentru echipe internaționale de top, între care se numără Atletico Madrid sau Juventus Torino. Povestește că se didică sportului în totalitate, dar găsește timp și pentru citit.

Reporter: Cum ai ajuns să practici fotbalul?

Radu Drăgușin: Practic fotbal de aproape opt ani. Aveam doar șapte ani când l-am văzut pe vărul meu jucând la Sportul Studențesc și atunci mi-am dat seamă că îmi place fotbalul.

Reporter: Care a fost parcursul tău în fotbal?

Radu Drăgușin: Am jucat timp de patru ani la Sportul Studențesc până când au apărut problemele ce au dus către desființarea clubului. Apoi, am fost legitimat la Regal Sport, academia de fotbal a clubului Atletico Madrid pentru care activez până în vară.

Reporter: Cum ai ajuns la Juventus Torino?

Radu Drăgușin: Încă nu am ajuns la Juventus, am dat probele doar.

Reporter: Este greu să practici fotbal de performanță?

Radu Drăgușin: Da. Este destul de dificil, trebuie să fii mereu concentrat la antrenamente și să dai tot ce e mai bun. Uneori, ești obosit, ai un program mai încărcat, dar îmi place mult ceea ce fac.

Reporter: Ce răspuns le-ai dat francezilor de la PSG când ai aflat că sunt interesați de tine?

Radu Drăgușin: Eu nu am vorbit niciodată cu cei de la PSG, Chelsea sau Tottenham. Impresarul meu a negociat.

Reporter: Unde te vezi peste 10 ani?

Radu Drăgușin: Mă văd jucând fotbal la cel mai înalt nivel.

Reporter: La ce vasrta ai debutat pentru naționala de fotbal a României?

Radu Drăgușin: La vârstă de 15 ani.

Reporter: În afară de sport, ce alte pasiuni mai ai?

Radu Drăgușin: În mare parte mă dedic sportului, dar îmi place să mă joc pe calculator și îmi place să citesc.

Reporter: Ce au spus colegii tăi de la națională U16 când le-ai spus despre transfer?

Radu Drăgușin: M-au felicitat.

Reporter: Părinții tăi ce părere au despre faptul că tu practici acest sport? Te susțin?

Radu Drăgușin: Eu fac parte dintr-o familie de sportivi, iar faptul că eu practic sport de performanță îi face fericiți.