Jandarmeria Română caută pasionaţi de drone

By 1 July 2016Ştiri

Jandarmeria Română caută pasionaţi de drone
Un articol de Daniel Radulescu, Colegiul Tehnic Media

Jandarmeria Română este în căutare de persoane pasionate de drone, pentru a participa la misiunile instituţiei.
Jandarmii au nevoie de cât mai mulţi amatori sau profesionişti pentru misiuni cum ar fi: supravegheatul unui stadion înainte de meci, în timpul meciului (în cazul unor evenimente violente) şi câteva ore după meci.
În 2015, întâlnirea cu persoanele doritoare a avut loc în Ceahlău, într-o zona mai greu accesibilă. Anul acesta întâlnirea va avea loc în Bucureşti şi vor fi aceleaşi cerinţe ca şi anul trecut: durata de zbor, tehnologie, fiabilitate şi funcţionalitate în cele mai grele condiţii.
Drona este cunoscută drept unmanned aerial vehicles (UAV). Aeronava poate fi controlată fie de la o telecomandă, fie în mod autonom prin controllerul de zbor cu ajutorul GPS-ului.
Acestea sunt adeseori asociate cu aplicaţiile militare, dar cel mai frecvent sunt folosite în: cercetare, căutare şi salvare, monitorizarea traficului sau a vremii.

Leave a Reply