Agenția Naționala Antidrog a lansat „Campania națională media de prevenire a consumului de canabis”, sub sloganul #POT ALTFEL. Campania are drept grup țintă persoanele cu vârste cuprinse intre 15 și 64 de ani și este organizată pe trei niveluri: școală, comunitate și familie.

La nivelul Sectorului 3, campania a fost implementată în licee precum „Alexandru Ioan Cuza”, „N. Stănescu”, „Dante Alighieri”, „Decebal”, Universitatea „Spiru Haret”, dar și în „Matei Basarab”.

În cadrul Colegiului Național „Matei Basarab”, orele sunt susținute de coordonatorul de centru al Sectorului 3, Adriana Matei.

Adriana Matei spune că, de cele mai multe ori, motivele pentru care copiii ajung să consume substanțe stupefiante sunt: influența anturajului, curiozitatea, dorința de a impresiona sau poate chiar și părinții care nu au timp să asculte părerea copiilor.

Pentru școlarii care vor sa producă o schimbare în ceea ce privește consumul de droguri a fost implementat Concursul Național „Mesajul meu Antidrog”.