Licențe antivirus gratuite pentru elevii de liceu

By 8 December 2016Redacţia Media, Ştiri

Licențe antivirus gratuite pentru elevii de liceu

Rădulescu Daniel, Colegiul Tehnic Media

Elevii de liceu și studenții pot instala, în mod gratuit, licențe antivirus Avira Pro. Compania a pus la dispoziția acestora 200.000 de astfel de licențe.

Această acțiune este realizată în urma parteneriatului dintre Avira şi Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, în urma căreia elevii de liceu, dar și studenții vor beneficia de licențe PRO gratuite. Conform producătorului de soluții de securitate, elevii vor beneficia de o puternică protecție cibernetică.

Prin acest program, utilizatorii își vor putea proteja dispozitivele împotriva programelor create cu scopul de a colecta informații personale, de a bloca accesul în vederea răscumpărării datelor, dar şi împotriva aplicaţiilor nedorite.

Pentru elevi, acest lucru este un beneficiu, mai ales că licența este oferită pentru o perioadă de 10 ani.

 

 

Leave a Reply