Program de învăţare a unei limbi străine, la bordul avioanelor

By 9 June 2016Ştiri

Program de învăţare a unei limbi străine, la bordul avioanelor

Articol de Alexandru Mosteanu, Colegiul Tehnic Media

 

Compania franceză de aviație Air France va avea instalată la bordul navelor de zbor un sistem de învățare a limbilor străine, începând cu sfârşitul lunii februarie. Astfel, pasagerii vor avea posibilitatea de învăţa o limbă străină cu ajutorul ecranelor individuale. Acest program de învățare include cursuri de studiere, exerciții de pronunție, teste, jocuri educative pentru a pune lecția în practică și, chiar, o notă de evaluare la finalul zborului.

Cu ajutorul acestui program, pasagerii vor putea să-și îmbunătăţească sau chiar să-și evalueze cunoștiințele lingvistice, să-și dezvolte cunoștiințele limbii țării în care ei vor să meargă și chiar să să fie capabili să înţeleagă unele anunțuri făcute de membrii echipajului, în alte limbi.

Pe de altă parte, opiniile clienților sunt diferite: unii spun că acest program este foarte interactiv și util, însă alții consideră ca e o pierdere de timp și că nu vor putea să învețe o limbă străină în câteva ore.

 

Leave a Reply