Revelionul din stradă.

By 15 December 2014Diverse

De ce merg de Revelion în Piaţa Constituţiei? Pentru că este gratis. Pentru că, oricât de frig ar fi afară, la miezul nopţii, când izbucneşte focul de artificii, uiţi de toţi şi de toate. Mai ales dacă profiţi de situaţie şi o iei în braţe pe fata de care îţi place. Acolo nu vin oameni cu figuri, cu fiţe de localuri scumpe şi haine de firmă. Acolo vin oameni normali, oameni obişnuiţi, naturali, cărora nu li se pare anormal să spună „La mulţi ani 2015” în cor, împreună cu alte 2000-3000 de oameni.

În Piaţa Constituţiei toată lumea este egală. Şi gustul şampaniei este mai bun când o împarţi cu alte 5-6 persoane. În plus, auzi live toate piesele de la radio pe care le-ai fredonat o vară întreagă, o toamnă şi un început de iarnă. În Piaţa Constituţiei vin oameni care, poate, la şapte dimineaţa pleacă spre serviciu, nu toţi au liber de Anul Nou. Şi ei vor să simtă feeria minutului trecerii dintre ani. Eu fac revelionul acolo, pentru că e cool la vârsta noastră. E veselie mare. În plus, este aproape o tradiție, ca dimineața sa mergem la câte unul dintre noi și sa mâncăm restul de salata de beof şi ouăle umplute cu maioneză rămase de peste zi. Şi când te trezeşti în pat străin, Doamne, asta este vârsta la care e cel mai frumos să deschizi ochii şi să nu dai de tavanul din camera ta și toți prietenii tăi să fie inghesuiți într-un singur pat. Momente ca acestea sunt rare, se pot întâmpla doar prin excursii.

Așa că este cert. Anul acesta merg de Revelion tot în Piaţa Constituţiei, cu prietenii şi cu… Ana.

Leave a Reply