Sahul – intre distractie si performanta

By 9 June 2016Stiri

Sahul-intre distractie si performanta

Articol de Maria Andreea Ungureanu, Colegiul National  “Gheorghe Lazar”

 

Sahul este materie optionala in scoli pentru elevii din invatamantul primar. De anul trecut, cei care aleg sa studieze, in clasa intai si a doua, disciplina EDUCATIA PRIN SAH invata reguli ale sahului si strategii de joc.

Sincron Ministrul Educatiei

„Elevii vor avea ocazia sa se familiarizeze cu tabla de sah, cu regulile de joc si sa decodifice semnificatia semnelor conventionale utilizate in partida de sah. Exercitiile de interpretare, observatia, simularea unor situatii de joc, calculul unor variante de joc sunt etape pe care elevii le vor parcurge in cei doi ani de studiu”.

Vechi si modern, in acelasi timp, acest joc reprezinta un instrument de disciplinare si modelare al gandirii elevilor. Sahul iti ofera multa satisfactie, dar iti dezvolta si abilitati precum rabdarea, capacitatea de calcul, atentia distrubutiva si creativitatea.

Sahul, ca orice alt sport, presupune foarte mult efort. Studiul sahului nu se limiteaza la cunoasterea pieselor si a mutarilor, ci la un intreg sistem de studiu. In perioada de initiere se invata piesele si rolul lor, scopul jocului, dar si cateva idei de deschidere a jocului. Cu cat se avanseaza mai mult in studiul sahului, cu atat problemele se intensifica. Apar strategiile jocului de mijloc si finaluri complexe. E foarte greu ca un jucator sa ajunga sa le stapaneasca pe toate.

 

Vox-uri, tineri care practica acest sport

“Am inceput sa joc sah cu tatal meu, cand aveam 5 ani. Ulterior, tata m-a dus sa fac niste cursuri si asa am invatat strategii de joc, astfel incat, dupa 2 ani de studiat, am inceput sa l bat pe tatal meu. Mai am mult de invatat. Acum am 9 ani si inca invat sa citesc adversarul. Chiar daca stiu foarte bine ce strategie sa abordez, inca nu citesc foarte bine adversarul.”

Din afara pare un sport destul de plictisitor, dar nu este deloc asa. Maria a participat la multe competitii nationale si internationale, unde a obtinut numeroase premii.

 

 

 

Sincron Maria Ungureanu

“Pe langa posibilitatea de a te pune in valoare si a te dezvolta la nivel intelectual, sahul iti ofera privilegiul de a cunoaste oameni noi atat in tara cat si inafara ei.”

Un astfel de joc iti dezvolta si spiritul de echipa. Exista campionate pe echipe unde tinerii invata sa fie uniti si sa i ajute pe ceilalti cand acestia intra in dificultate.

Sincron Maria Ungureanu

“Daca din intamplare clubul din care faci parte nu are destui jucatori pentru a forma o echipa (ceea ce se intampla frecvent la fete), nu iti face probleme, aceste abilitati se vor dezvolta in alt mod. In cadrul cantonamentelor sau al campionatelor international, unde participa un grup restrans de persoane, ajungem sa fim cei mai buni prieteni chiar daca in urmatoarea zi putem fi adversari. “

Sahul este agreat de copii pentru ca este unul dintre cele mai competitive sporturi. Unul pierde, altul castiga. Remiza este doar o concesie, la care nici un jucator nu viseaza, decat in momentele total nefavorabile. Este un joc al competitiei si al orgoliilor, iar de aici aparea pasiunea pentru sah.

 

 

Leave a Reply