Școala altfel la Vladimirescu

Muzică bună și multă relaxare alături de colegi și profesori. Așa poate fi descrisă atmosfera din cadrul programului „Școala altfel” de la Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu”. Una dintre activitățile desfășurare în această perioadă este Festivalul de muzică „Adrian Păunescu”.

În sala de festivități a liceului, cea care, de altfel, poartă numele poetului, au fost invitați elevi din mai multe școli. Rolul lor a fost de a interpreta piese scrise de Adrian Păunescu.

Peste 200 de elevi, profesori și invitați speciali au luat parte la Festivalul de muzică folk „Adrian Păunescu”.

„Elevii care au participat la programul artistic al Festivalului s-au descurcat de minune și au avut chiar și compoziții proprii”, susține unul dintre profesorii liceului.

Același entuziasm i-a caracterizat și pe elevi.

„M-am simțit foarte bine. Colegii mei s-au descurcat foarte bine și suntem nerăbdători să vedem ce urmează”, a explicat una dintre elevele școlii.

În cadrul programelor „Școala altfel” au fost incluse și concursuri culinare și muzicale.