Școala Centrală și-a deschis porțile pentru sute de oameni cu ocazia Nopții Muzeelor

Școala Centrală a găzduit tururi ghidate ale școlii în limba română, franceză si engleză despre istoria acestui monument istoric, ce l-a avut fondator pe Ion Mincu.

Astfel, vizitatorii au aflat informații despre stilul neoromânesc al fostului „Pensionat Domnesc de Fete” și au putut admira expozițiile expuse în curtea interioară, dar și în sălile de curs.

La eveniment au participat elevi-voluntari din Școala Centrală, sustinuți de profesorii lor.

Vizitatorii au rămas plăcut impresionați de cele văzute, declarând că Școala Centrală este un adevărat muzeu ce încântă prin arhitectura ei. De asemenea, aceștia au mărturisit ca a meritat fiecare minut petrecut la coadă.

În fiecare an, peste 140 de instituții își deschid porțile pentru a fi vizitate, în mod gratuit, îm cadrul evenimentului denumit „Noaptea Muzeelor”. În Capitală, aproape 50 de muzee și organizații partenere au putut fi vizitate cu această ocazie.

IMG_5663IMG_5664IMG_5665IMG_5661IMG_5659IMG_5662