Simularea examenelor nationale

By 4 January 2014Educatie

Simularea examenelor nationale va avea loc in luna februarie, iar cea a bacalarealui la inceputul lunii martie, conform calendarului Ministerului Educatiei. Elevii vor fi evaluati din materia parcursa pana la data sustinerii testului.

Simularea evaluarii nationale a elevilor de clasa a VIII-a va avea loc intre 18 si 20 februarie, in timp ce a bacalaureatului, la care vor participa in premiera si elevii claselor a XI-a, se va desfasura intre 3-7 martie.

Elevii de clasa a XI-a, care vor simula pentru prima data bacalaureatul, vor sustine doar doua probe: romana si matematica sau istorie. Disciplinele la care se organizeaza simularea evaluarii nationale pentru elevii clasei a VIII-a sunt limba si literatura romana, limba si literatura maternala si matematica.

Leave a Reply