Redacţia Al.I CuzaStiri
31 octombrie 2017

Câștigătorul premiului Nobel pentru Literatură, inspirație pentru liceeni

Kazuo Ishiguro este câştigătorul din acest an al Premiului Nobel pentru Literatură. În vârstă de 64 de ani, Ishiguro s-a născut în Japonia, dar a emigrat în Regatul Unit la vârstă de cinci ani, alături de familie. Cel mai cunoscut…
Mai mult
Redacţia Al.I CuzaStiri
22 octombrie 2017

Săptămâna Filmului Coreean, tentație pentru liceenii din Capitală

Deși anul școlar a început de mai bine de o lună, elevii din Capitală, dar nu numai, beneficiază de o diversitate de modalități de a-și petrece timpul liber. Astfel, unul dintre evenimentele care vine în întâmpinarea tinerilor este „Săptămâna Filmului…
Mai mult
Redacţia Al.I CuzaStiri
28 mai 2017

Elevul bucureștean Mircea Bonciocat a obținut aur la Olimpiada Balcanică de Matematică

Medaliat cu aur și la Balcaniada de anul trecut, Mircea Ciprian Bonciocat din Colegiul Naţional „Tudor Vianu” din Bucureşti a reușit să-și egaleze performanța, obtinand un punctaj maxim de 40 de puncte. Medalia a fost obținută de elevul bucureștean în cadrul Olimpiadei Balcanice de Matematică…
Mai mult
Redacţia Al.I CuzaStiri
8 mai 2016

Strămoșii noilor tehnologii

Articol de George Popescu, Liceul „AL.I.Cuza” Fie ca ești acasă, la birou sau în oraș este greu de crezut ca nu ai în geanta sau în buzunar o tableta ori un telefon inteligent. Omul modern convietuieste cu tehnologia, iar aceasta…
Mai mult
Redacţia Al.I CuzaStiri
8 mai 2016

Reguli de supraviețuire în lumea gamerilor

Articol de George Popescu, Liceul ” AL.I.Cuza” În zilele noastre din ce în ce mai mulți se lasă pradă jocurilor video și ajung să investească sume incredibile pe calculatoare pentru a putea sa joace orice există pe piață în 1080pixeli,…
Mai mult