Redacţia Al.I Cuza
31 January 2019

Concurs de literatură

Concursul Național de creație literară și plastică „Universul imaginar”, organizat de echipa Liceului Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, urmează să își deschidă porțile pentru o nouă ediție, cea cu numărul IX. Coordonatorul concursului literar este doamna profesoară Irina Florina Dima. Tema…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
3 January 2019

Săptămâna Centenarului

Elevii Liceului Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” au participat la activități dedicate celor 100 de ani de la Marea Unire. Clasa a IX-a C a discutat despre articolele scrise despre Marea Unire din 1918 până în prezent. Au văzut opinii diferite…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
3 January 2019

Săptămâna Centenarului

Împlinirea celor 100 de ani de la Marea Unire a determinat organizarea mai multor evenimente în Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, toate acestea derulându-se în cadrul „Săptămânii centenar”. În cinstea acestei sărbători, fetele s-au îmbrăcat în ie, iar băieții în…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
3 January 2019

Balul cuziștilor

Un eveniment mult așteptat de elevii Liceului Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, mai ales de cei de clasa a IX-a, a provocat multă bucurie celor care studiază la această școală. Este vorba despre Balul Bobocilor, care a avut loc într-un club…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
16 November 2018

Cuziștii pe Muntele Retezat

În Săptămâna Altfel de la Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza, elevii a două clase, respectiv 10F și 10H, au mers în excursie în Munții Retezat. Plecarea a avut loc seara, la ora 22.00, astfel încât chiar de a doua zi…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
16 November 2018

Cuziștii în excursie

Elevii de la Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” au avut parte de mai multe activități în cadrul școlii, în cadrul Săptămânii Altfel. În fiecare zi, timp de cinci zile, cuziștii au participat la diverse activități, începând cu vizite la muzeu…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
5 June 2018

Cuziștii in Vama Veche

Elevii clasei a X-a E de la Liceul „Alexandru Ioan Cuza” au avut parte de o experiență inedita. Ei au participat la o excursie organizată la Măcin-Vama Veche. Plecarea a fost foarte devreme, la ora 6:00, însă asta nu i-a…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
18 May 2018

Cuziștii în excursie

În săptămâna destinată programului „Școala altfel”, elevii din clasele a IX-a F și a X-a E din Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” au participat la o excursie de trei zile la Piatra Craiului. Plecarea a fost la ora 7.00, ceea…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
14 April 2018

Muzică, pasiune și împlinire

Dariana este elevă în Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”. Este în clasa a IX- a și este pasionată de muzică. Multor tineri le place muzica, însă pentru ea e mai mult decât o plăcere. Este un mod de viața, iar…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
14 April 2018

Lecție de actorie

Antonio este elev la Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza” din București. Este clasa a IX-a și este foarte pasionat de actorie. ­Avea 10 ani când a văzut primul lui spectacol de teatru și în seara aceea și-a dat seamă că…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
31 October 2017

Câștigătorul premiului Nobel pentru Literatură, inspirație pentru liceeni

Kazuo Ishiguro este câştigătorul din acest an al Premiului Nobel pentru Literatură. În vârstă de 64 de ani, Ishiguro s-a născut în Japonia, dar a emigrat în Regatul Unit la vârstă de cinci ani, alături de familie. Cel mai cunoscut…
Read More
Redacţia Al.I CuzaStiri
22 October 2017

Săptămâna Filmului Coreean, tentație pentru liceenii din Capitală

Deși anul școlar a început de mai bine de o lună, elevii din Capitală, dar nu numai, beneficiază de o diversitate de modalități de a-și petrece timpul liber. Astfel, unul dintre evenimentele care vine în întâmpinarea tinerilor este „Săptămâna Filmului…
Read More