Redactia Cantemir VodaStiri
22 ianuarie 2018

Sfaturi pentru adolescenţii dornici de sport

Trendul sălilor de fitness şi al corpurilor bine lucrate a fost întotdeauna în vogă, dar acum se bucură de cea mai mare popularitate. A nu avea abonament la sală, a nu-ţi face măcar o poză în echipament sau a nu…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
1 octombrie 2017

Prima impresie contează: Tehnici de interacțiune cu profesorii și colegii

Deşi mulţi subestimează primele momente dintr-o interacţiune socială, acestea sunt foarte importante, putând potenţa sau compromite o viitoare prietenie. S-a constatat faptul că sistemul nostru de imagini sau opiniile noastre perceptive rămân de cele mai multe ori în urma comportamentului.…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
31 mai 2017

Ponturi pentru uşurarea învăţatului

Cei mai mulţi dintre tineri sunt într-o perioadă stresantă, în care tezele, bacalaureatul şi examenele le ocupă tot timpul. Astfel, câteva sfaturi privind tehnici de memorare şi învăţare eficientă sunt binevenite oricui. Pentru început, este important să nu vă panicaţi…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
28 mai 2017

Raportul dintre talent şi muncă în reuşita adolescenţilor

Cum bănuiesc că fiecare dintre noi ne dorim să reuşim în viaţă şi să atingem un nivel superior, propun să aflăm de ce anume avem nevoie. În primul rând, puteţi începe prin a demola acele mituri conform cărora numai cei…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
9 mai 2017

Unde greşesc liceenii când iubesc

Cu toţii am întâlnit băieţi sau fete care consideră că un aspect prezentabil şi câteva haine elegante le asigură iubirea oricui, acest tip de gândire fiind la ordinea zilei în lumea adolescenţilor. Deoarece tot mai multe persoane se plâng de…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
9 mai 2017

Decizii în viaţa adolescenţilor. Între raţiune şi sentimente

Fie că vorbim de  şcoală, carieră, iubire sau alte aspecte importante ale vieţii noastre, zi de zi suntem puşi faţă în faţă cu decizii. Cei mai mulţi dintre adolescenţi sunt convinşi că fac cea mai bună alegere, dar ulterior se…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
9 mai 2017

„Noaptea cărţilor deschise”: Elevii bucureșteni își pot completa bibilioteca

Aşa cum suntem obişnuiţi de mai bine de patru ani, în București, a fost sărbătorită Ziua Internațională a Cărții. Manfiestaţia a început cu o întâlnire în Parcul Izvor, de unde iubitorii de cărţi au plecat spre Casa Poporului. Anul acesta,…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
29 aprilie 2017

Cum ajung la echilibru adolescenții. Yoga și sportul, arme la îndemâna liceenilor

În ziua de azi, viaţa unui adolescent este foarte solicitantă, iar programul acestuia este încărcat şi strict. Astfel, uneori toate acele reacţii nervoase şi ieşiri violente sunt de înţeles. Cum tot mai mulţi tineri sunt acuzaţi de comportamente nesociabile, nu…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
29 aprilie 2017

Influenţa părinţilor în conturarea personalității adolescenţilor

Dacă încă nu ai fugit de acasă şi nu ai dat frâu liber rebelismului, atunci înseamnă ca eşti unul din mulţii adoscenţi care încă este legat de ai săi părinţi. Nimic rău în asta, pot spune chiar că avantajele sunt…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
21 martie 2017

Plictiseala la adolescenți poate fi avea și părți bune

Plictiseala este o stare emoţională negativă, în decursul căreia individul resimte lipsa dorinței de acțiune, dar și senzația subiectivă că trecerea timpului are loc cu dificultate. Tot mai mulţi adolescenţi îşi pierd atenţia foarte repede, nu reuşesc să ducă la bun sfârşit activitaţi simple…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
21 martie 2017

Defectele fizice. O frustrare impusă de societate

Nu e nimic nou în privinţa faptului că noţiunea „defect” este înterpretată ca fiind ruşinoasă şi obligatoriu aducătoare de frustrare. Tot mai mulţi adolescenţi sunt complexaţi de diferite particularităţi ale corpului sau feţei lor, pierzând din vedere că fară acestea…
Mai mult
Redactia Cantemir VodaStiri
21 martie 2017

„Cupidon’s Day”, eveniment organizat la Colegiul „Cantemir Vodă”, de Dragobete

Conform mitologiei române,  „Dragobetele” a fost un zeu tânăr, patron al dragostei și bunei dispoziții pe plaiurile românești, sărbătorit pe 24 februarie. Se presupune că acesta era echivalentul lui Eros sau Cupidon, ambii zei ai iubirii din mitologia greacă, respectiv…
Mai mult