Ştiri
1 July 2016

Premiile Oscar: Povestea lui Leonardo diCaprio

Premiile Oscar: Povestea lui Leonardo diCaprio Articol de Constantin Grigorescu, Colegiul National Bilingv „George Cosbuc” Actorul american, în varstă de 41 de ani, Leonardo Wilhelm DiCaprio, a câștigat luna trecută, în cadrul Galei Decernării Premiilor Oscar 2016 (eng. Academy Awards)…
Read More
Ştiri
9 June 2016

Despre teatrul “fara nume”

Despre teatrul “fara nume” Articol de Costin Grigorescu, Colegiul National Bilingv "George Cosbuc"   In zilele noastre, teatrul si arta ,in general, nu mai sunt la fel de apreciate. 18% dintre tinerii cu varsta intre 18 si 25 de ani…
Read More
Ştiri
9 June 2016

„În liceu”, un proiect cu pareri

„În liceu”, un proiect cu pareri Interviu realizat de Andreea Coscai, iniţiatoarea proiectului „În liceu": Este modul nostru de a ne exprima liber   Majoritatea tinerilor au aspirații mari: visează sa devină actori, medici, scriitori. La doar 16 ani, Andreea…
Read More
Ştiri
9 June 2016

Intrucat Ideo Ideis

IntrucatIdeoIdeis Articol de Costin Grigorescu, Colegiul National Bilingv "George Cosbuc"     “Lumea intreaga e o scena, si toti oamenii-s actori” spunea William Shakespeare. Pe acest principiu s-au bazat Alexandra Bortun si multi alti tineri de saisprezece, respectiv optsprezece ani,…
Read More
Ştiri
9 June 2016

Gaia, povestea unui câine erou

Gaia, povestea unui câine erou Articol de Constantin Grigorescu, Colegiul National Biling „George Cosbuc”   Gaia este un rotweiller pur-sânge din familia Canis lupus familiaris, dar mai presus de orice face parte dintr-o familie mare cu trei copii care o iubesc enorm: doi băieţi, unul de 17 ani şi celălalt de 14…
Read More
Ştiri
9 June 2016

Black Sabbath, la sfârşit de drum

Black Sabbath, la sfârşit de drum Articol de Constantin Grigorescu, Colegiul National Biling „George Cosbuc”   Consacrata formaţie şi pioneri ai muzicii heavy metal, Black Sabbath au anunţat un turneu mondial de adio, cu ocazia lansării ultimului lor album, în anul 2016. Turneul poartă denumirea "The End". Cu 19 albume la activ, între care „Volume 4",…
Read More