adolescenta
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
10 decembrie 2017

Depresia la adolescenți – cauze și tratament

Tot mai des auzim de cuvântul „depresie”. Din păcate, această boală nu apare doar în rândul adulților, ci și în cazul tinerilor și chiar al adolescenților. Puțini sunt aceia care știu cum se manifestă și cum se tratează această maladie.…
Read More
riuf
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
16 octombrie 2017

Oportunități pentru liceeni: Zeci de universități își prezintă oferta educațională

În weekend-ul 7-8 octombrie a avut loc, la Sala Paltului din Capitală, târgul RIUF (The Romanian International University Fair). Acesta este evenimentul care, an de an, aduce în fața liceenilor zeci, poate chiar sute, de variante de studii pe care…
Read More
19º FESTIVAL INTERNACIONAL DE JAZZ DE PUNTA DEL ESTE

Luis Perdomo Cuarteto Johnattan Blake / batería Hans Glawischnig /bajo Luis Perdomo / piano Mark Shim / saxo tenor – wind controller

Martin Wind Cuarteto  Homenaje a Bill Evans Bill Cunliffe /piano Joe La Barbera / batería Martin Wind / bajo Scott Robinson / saxotenor 

Paquito D'Rivera presenta: Homenaje a Chano Pozo Alex Brown /piano Eric Doob / batería Zachary Brown / bajo Pernell Saturnino /percusión Diego Urcola / trompeta Paquito D'Rivera / saxo alto 

FINCA EL SOSIEGO, Maldonado, Uruguay
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
16 iunie 2017

Tinerii cântăreți de jazz din Capitală se pot lansa în cadrul New Jazz Voices

Cea de a șaptea ediție a Bucharest Jazz Festival va avea loc în Capitală. În cadrul evenimentului va avea loc un nou program de promovare a tinerilor interpreți din jazz-ul românesc, intitulat New Jazz Voices. Bucharest Jazz Festival își propune…
Read More
elevi1
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
16 iunie 2017

Proiect de orientare profesională, prin metoda de predare centrată pe elev

Tinerii din Capitală au acces la un program ce vizează orientarea profesională a elevilor din învățământul secundar și își dorește o schimbare în învățămntul românesc, prin metoda de predare centrată pe elev și bazată pe responsabilități. De asemenea, programul, numit…
Read More
noaptea-muzeelor-2017-la-antipa-vezi-programul-special-al-evenimentelor-450545
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
28 mai 2017

Noaptea Muzeelor: Colecții inedite și galerii de artă, puse la dispoziția liceenilor

Zeci de liceeni au participat, în acest an, la Noaptea Muzeelor. Tinerii au avut ocazia să viziteze o multitudine de colecții inedite și galerii de artă, care au derulat în diferite zone și spații neconvenționale sau în muzeelor din țară.…
Read More
donation-box-home-clothing-sweaters-590kn072710-1280250307
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
19 mai 2017

Liceenii bucureșteni pot dona haine și rechizite copiilor nevoiași

Parcul Cișmigiu din Capitală va găzdui o campanie umanitară destinată exclusiv copiilor. Este vorba despre acțiunea „Copacul cu haine”, iar elevii bucureșteni pot dina haine, alimente, jucării și rechizite pentru alți copii, aflați în dificultate. Acțiunea este dedicată exclusiv copiilor…
Read More
10294454_311884405628954_6008759088847989066_n
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
19 mai 2017

Festival de dans, dedicat tinerilor

Cea de-a cincea ediție a Festivalului Stelele Aurii va avea loc în Constanța, la Teatru Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”. Festivalul Stelele Aurii este o competiție de dans care se adresează tuturor instituțiilor de dans, cluburilor de stat…
Read More
spark plug
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
19 mai 2017

Conferință interactivă organizată de liceeni

Mai mulți liceeni bucureșteni organizează o conferință interactivă, numită Spark Plug. Evenimentul își propune să creeze o conexiune între oameni de succes și adolescenți. Cei care doresc să participe se vor bucura de o doză considerabilă de inspirație, primind răspunsurile…
Read More
venin
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
19 mai 2017

Specii veninoase, expuse pentru elevii din Capitală

Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” îi așteaptă pe elevii bucureșteni să vizioneze o nouă expoziție temporară inedită cu exponate vii, dar și cu piese de o valoare inestimabilă din colecțiile muzeului. Expoziția se numește„Venin – frumuseți de neatins” și…
Read More
image
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
29 aprilie 2017

Spotlight: Festivalul luminii a atras zeci de elevi bucureșteni

Bucureștiul a găzduit cea de-a treia ediție a Festivalului internațional al luminii-Spotlight, fapt ce a scos din case zeci de elevi din Capitală. Liceenii din București au filmat jocul de lumini și au postat apoi înregistrările pe rețelele de socializare.…
Read More
image
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
29 aprilie 2017

Liceenii pot participa la festivalul de scurtmetraje Bucharest Shortcut Fest

Liceenii bucureșteni pasionați de arta cinematografică pot viziona scurtmetraje, în cadrul festivalului internațional Bucharest Shortcut Fest. Bucharest Shortcut pentru Cinefest este concurența lunară de film cu accent pe cinematografia internațională independentă. Concursul are scopul de a sprijini noi regizori de…
Read More
image
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
29 aprilie 2017

Festival de poezie pentru liceeni, organizat de Colegiul „Mihai Eminescu”

Colegiul Național „Mihai Eminescu” din București în parteneriat cu Uniunea scriitorilor din România organizează Festivalul de poezie „Gellu Naum”. Festivalul se adresează tinerilor autori (elevi de liceu sau gimnaziu) care tind către un nivel de performanță artistică, depășind faza primelor…
Read More