Redacţia Mihai EminescuŞtiri
25 aprilie 2018

Simulările, test de cunoștințe

Elevi din toată țara, din clasele a XI-a și a XII-a, au susținut simulări ale examenului de bacalaureat. Prima dintre acestea a fost proba la Limba și literatura română. Timp de trei ore, elevii au rezolvat cele trei subiecte de…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
14 aprilie 2018

Dizabilitatea nu e un obstacol

Întâlnim adesea persoane speciale care au nevoie de un mic ajutor pentru a se deplasa. Este vorba despre persoanele cu dizabilități locomotorii pentru care scaunul rulant reprezintă un ajutor prețios. Fie că este vorba despre un accident care a avut…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
14 aprilie 2018

Dezvoltare personală pentru elevi

Dezvoltarea personală reprezintă un proces complex, care are loc în interiorul fiecărei persoane și constă într-o transformare a omului din mai multe puncte de vedere: fizic, psihic, emoțional, social și spiritual. Acest proces are loc pe tot parcursul vieții, începând…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
2 februarie 2018

Relaxare în apropiere de București. Idei pentru vacanța intersemestrială

Mulți tineri își petrec weekend-ul împreună cu prietenii sau colegii. Astfel apare întrebarea: „Unde ne vom petrece acest sfârșit de săptămână?”. Iar răspunsul nu este mereu simplu, pentru că tinerii vor întotdeauna să meargă în locuri noi, cât mai interesante.…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
2 februarie 2018

Cum își pot gestiona liceenii mai bine timpul

Activitățile zilnice se desfășoară într-un ritm alert, iar timpul alocat pentru odihnă este în scădere. Tinerii sunt din ce în ce mai stresați din cauza examenelor sau a temelor pe care trebuie să le predea. Elevilor de clasa a XII-a…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
1 februarie 2018

Importanța prietenilor în viața adolescenților

Prietenii ocupă, alături de familie, cel mai important loc în formarea comportamentului, a valorilor și normelor fiecărei persoane. În timpul liceului, adolescenții își fac mulți prieteni, iar legăturile afective dintre aceștia sunt deseori foarte strânse. Liceul poate fi considerat perioada…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
1 februarie 2018

Dependența de tehnologie a adolescenților

Peste tot, în jurul nostru, există tehnologie, aceasta fiind foarte importantă la ora actuală. Chiar dacă suntem la școală sau ne odihnim, folosim mereu tehnologia, întrucât aceasta se află în toate lucrurile pe care avem tendința să le considerăm banale:…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
1 februarie 2018

Cum pot obține liceenii încrederea părinților

„Cum pot obține încrederea părinților mei?”, „Mi-aș dori să am mai multă libertate din parte parinților”, „Nu știu cum să procedez să îi conving să mă lase să stau mai mult în oraș”. Acestea sunt probleme cu care se confruntă…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
10 decembrie 2017

Depresia la adolescenți – cauze și tratament

Tot mai des auzim de cuvântul „depresie”. Din păcate, această boală nu apare doar în rândul adulților, ci și în cazul tinerilor și chiar al adolescenților. Puțini sunt aceia care știu cum se manifestă și cum se tratează această maladie.…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
16 octombrie 2017

Oportunități pentru liceeni: Zeci de universități își prezintă oferta educațională

În weekend-ul 7-8 octombrie a avut loc, la Sala Paltului din Capitală, târgul RIUF (The Romanian International University Fair). Acesta este evenimentul care, an de an, aduce în fața liceenilor zeci, poate chiar sute, de variante de studii pe care…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
16 iunie 2017

Tinerii cântăreți de jazz din Capitală se pot lansa în cadrul New Jazz Voices

Cea de a șaptea ediție a Bucharest Jazz Festival va avea loc în Capitală. În cadrul evenimentului va avea loc un nou program de promovare a tinerilor interpreți din jazz-ul românesc, intitulat New Jazz Voices. Bucharest Jazz Festival își propune…
Mai mult
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
16 iunie 2017

Proiect de orientare profesională, prin metoda de predare centrată pe elev

Tinerii din Capitală au acces la un program ce vizează orientarea profesională a elevilor din învățământul secundar și își dorește o schimbare în învățămntul românesc, prin metoda de predare centrată pe elev și bazată pe responsabilități. De asemenea, programul, numit…
Mai mult