Student în țara mea

By 25 November 2014Educatie

Încă de când eram în clasa a-IX-a, la liceu, am ştiut că vreau să urmez o facultate de stat în România. Şi acum îmi mai doresc lucrul acesta, deşi am văzut de-a lungul timpului şi ofertele, dar şi opţiunile Occidentului. Am colegi şi prieteni care vor să plece la studii în Spania, Germania, care îşi doresc să facă un schimb intercultural. Mi se pare nobil ţelul lor şi îi susţin. Dar pentru moment, cel puţin, locul meu este în România, în acelaşi sistem de învăţământ care, poate nu oferă aceleaşi condiţii ca cel din străinătate, în sânul familiei mele, care îmi oferă sprijin, cu limba română, familiară şi utilă în aprofundarea unor concepte noi.

Îmi doresc să urmez o facultate de stat din România, pentru că, aşa cum este, totuşi oferă un cadru didactic pregătit, iar numele care au absolvit universităţi din România sunt multe şi mari. Românii sunt oameni inteligenţi, care pot da randament în orice domeniu, dovada sunt cei care sunt în staff-ul atâtor branduri cunoscute la nivel internaţional. Vreau să mă pregătesc în ţara mea, pentru că ştiu că poate. Pentru că am auzit că anii de studenţie sunt cei mai frumoşi în anturajul potrivit, la un fastfood după cursuri, la o bere în Kultur, la mare în Năvodari în grupuri. Pentru că avem glume comune, pentru că suntem toţi la fel şi totuşi diferiţi. Pentru că România ]înseamnă acasă şi cu probleme şi cu lucruri de bine. Şi pentru moment mă simt bine… acasă şi aici simt că îmi este locul.