Tehnologia reprezintă o cale ușoară de învățare și de înțelegere pentru elevii din România și nu numai. Calculatorul este foarte util atât elevului, cât și profesorului pentru a-și desfășura orele într-un mod practic și mai simplu.

Utilizarea tehnologiei în timpul orelor de curs îi ajută pe elevi să înțeleagă mai ușor lecțiile prin vizionarea unor videoclipuri sau poze, având acces rapid la diferite informații care îi pot ajută să se descurce mai bine.

Mai mult decât atât, calculatorul asigură învățarea prin joc, el facilitează rezolvarea problemelor, ajută la consolidarea informațiilor, dar oferă și posibilitatea testării nivelului de cunoștințe.

Calculatorul trebuie privit astfel că un instrument în educația copiilor. Prin lecțiile pe calculator și jocurile educaționale, profesorii cresc interesul elevilor pentru școală pentru că le stimulează imaginația și învățarea prin descoprire.