Universitatile de top din lume vor studenti romani!

By 9 June 2016Ştiri

Universitatile de top din lume vor studenti romani!

un articol de Bianca Ghetan, Colegiul Romano Catolic Sf Iosif

Universitatile de elita din lume si au prezentat oferta educationala in Romania. Peste 75 de universitati de pe 4 continente au participat zilele acestea la Targul International de Universitati. Sute de programe, institutii fara taxa de scolarizare sau burse platite integral, de statul din care provine universitatea, sunt doar cateva dintre propunerile unitatilor de invatamant.

Marea Britanie s a prezentat cu peste 30 de universitati si cateva sute de programe, iar tinerii romani au luat cu asalt aceste standuri, datorita imprumutului guvernamental, care acopera taxele de scolarizare in totalitate.

Pentru prima data, universitati precum University of Groningen si Delft University of Technology, aflate in top 100 la nivel mondial, au venit in Romania sa atraga cat mai multi studenti de la noi. Tot o premiera pentru tara noastra este si University of Nottingham, recunoscuta ca fiind una dintre universitatile unde rata de angajare, dupa absolvire, este de peste 95% .

Romania s a prezentat la RIUF cu un numar scazut de universitati, dar cele mai bune unitati de invatamant si au atras potentialii clienti cu oferta educationala variata, spui ei, dar si cu cei mai buni studenti ai lor.

Tot la RIUF, vizitatorii au avut la dispozitie un loc special amenajat, unde s au  intalnit cu studenti romani, care invata deja la universitati de top din strainatate. Cei mai multi au fost curiosi sa afle cum esti primit ca student roman in strainatate, daca se pune mai mult aceent pe partea practica si cum isi pot petrece timpul liber.

Serviciul gratuit Edmundo a oferit, in cadrul targului, consiliere pentru 1500 de elevi care vor sa studieze in Europa. Contra cost, la targ au fost si servicii complete de intocmire a dosarului si pentru tot procesul de admitere la una dintre universitatile din strainatate. In ultimii 5 ani, peste 150 de mii de tineri romani au plecat la studii in strainatate, conform datelor UNESCO.

Peste 10 mii de vizitatori au trecut pragul targului de universitati de la Bucuresti, toamna aceasta, urmand ca in primavara anului viitor, mai exact in luna martie, RIUF sa revina in Capitala cu noi oferte educationale.

Leave a Reply