Ziua Francofoniei, celebrată la Școala Centrală: Elevii au scris câte un haiku

Elevii Școlii Centrale au sărbătorit ziua Francofoniei printr-o serie de activități organizate în liceu.

Una dintre modalitățile de celebrare a acestui eveniment a constat în compunerea unui haiku, de către fiecare elev. Haiku trebuia scris în limba franceză, era necesar să aibă formă fixă, respectiv 17 silabe împărțite în trei versuri formate din cinci, șapte și cinci silabe.

Acest haiku trebuia să conțină cel puțin un cuvânt care să exprime anotimpul în care a fost scris.

O elevă de la clasa a XII a ne-a declarat că această activitate i s-a părut benefică pentru a învăța și a comunica în limba franceză, descoperind totodată tradițiile din Franța.

Toate aceste haiku-uri au fost expuse în grădina interioară a Școlii Centrale.

La acest eveniment au participat toate profesoarele de limba franceză din liceu, dar au venit si reprezentanți ai Institutului Francez din Capitală.