Competitii sportive la Festivalul Tineretului si Sportului

By 11 March 2014Sport

Piata George Enescu din Capitala se va transforma, in luna aprilie, intr-un stadion al competitiilor sportive pentru elevii bucuresteni.

Este al 3 an consecutiv, in care Centrul de Proiecte si Programe Educationale si Sportive pentru Copii si Tineret Bucuresti al Muncipiului Bucuresti organizeaza Festivalul Tineretului si Sportului. Anul acesta, peste 1300 de copii s-au inscris in concurs. Tinerii vor participa la competitii de fotbal, volei, baschet si handbal, iar tragerea la sorti a echipelor va avea loc pe 19 martie 2014, la Palatul Copiilor.

Preliminariile se vor desfasura in perioada 24 martie – 6 aprilie 2014. Echipele care vor trece de faza preliminara ajung in faza finala, care va avea loc intre 22 si 27 aprilie 2014.

Loturile echipelor de fotbal, baschet si volei vor fi compuse din cate 10 jucatori fiecare, iar cel de handbal va avea in componenta 12 jucatori. Pentru fiecare competitie sportiva, sistemul de joc este diferit si depinde de numarul titularilor si al rezervelor. Premiile puse la bataie de organizatori constau in bani, cupe, medalii si vacante in Grecia sau pe litoralul romanesc.

Festivalul Tineretului si Sportului se va incheia cu Miss Hi!School Football Team, eveniment care se va desfasura in Club One, in seara zilei de 27 aprilie 2014. La concurs se vor inscrie echipe, formate din cate 4 fete si un baiat, reprezentand cluburi de fotbal europene. Premiile puse la bataie de organizatori constau in bani, mingii, dar si in vacante in Grecia sau pe litoralul romanesc.

Leave a Reply