Concurs de creație, dedicat liceenilor

Liceenii au șansa de a-și etala talentul, în cadrului unui concurs lansat de Ministerul Educației. Este vorba despre o competiție care cuprinde mai multe secțiuni, respectiv creație literară (versuri, proză, eseuri), arte vizuale și muzicale, creații media.

Tema concursului este „Recunoștință făuritorilor Marii Uniri”, iar tinerii au libertatea de a-și alege formatul de prezentare.

„În desemnarea premianților, ponderea cea mai mare o va avea originalitatea creației. Autorii lucrărilor câștigătoare vor primi recunoașterea, în mod public, a poziției dobândite în ierarhia națională a concursului, prin premii, precum și prin acordarea Medaliei CENTENAR și a DIPLOMEI DE EXCELENȚĂ”, potrivit Ministerului Educației.

Consider că este important ca elevii să participe la astfel de competiții. Dincolo de ceea ce învață zi de zi la școală, liceenii trebuie să își cultive talentele. Iar acest lucru se poate întâmpla și dacă sunt impulsionați prin astfel de concursuri.