Festivalul francez Mardi Gras

By 17 April 2016Ştiri pe scurt

Elevii Colegiului “Ion Creanga”, din capitala, imbina creativitatea cu distractia. Un eveniment de mare succes, care se desfasoara in toata lumea, a fost preluat si de tineri care, au organizat, in cadrul liceului, Festivalul francez Mardi Gras. Carnavalul dateaza de aproape 200 de ani si s-a desfasurat, pentru prima data in New Orleans. Este o petrecere cu multa muzica, parade, picnicuri, un adevarat festival al veseliei. Roberta Nuca, eleva in Creanga, ne-a spus despre organizarea unei astfel de actiuni chiar la ei in liceu. S-au organizat standuri cu dulciuri de origine frantuzeasca, s-au dat petreceri unde s-a dansat, astfel incat adolescentii sa-si petreaca timpul liber intr-un mod inedit.

De Martisor, tot elevii din Creanga au organizat un targ de martisoare, in cadru caruia au confectionat si, ulterior, le-au vandut, martisoare realizate din bucati de tastatura veche de calculator. Cu banii stransi, acestia au contribuit la modernizarea laboratoarelor din scoala.

Leave a Reply