Proiecţie de filme franţuzeşti

By 9 June 2016Ştiri

Proiecţie de filme franţuzeşti

Articol de Elena Toma, Liceul Teoretic “Eugen Lovinescu”

 

Şapte titluri de referință ale istoriei cinematografiei franceze vor rula, între 22 şi 28 ianuarie, la Sala Eforie a Cinematecii Române, din Bucureşti. Filmele vor fi difuzate în cadrul Săptămânii Filmului Francez.

La acest eveniment va participa şi președintele Federației Internaționale a Arhivelor de Film, Eric Le Roy. El va participa în primele două zile, pe 22 ianuarie la spectacolul de gală, precum și pe 23 ianuarie, la proiecție.

Astfel, vineri, 22 ianuarie, de la ora 19.00 va rula filmul „Miracolul lupilor”/”Le miracle des loups”, o producție din anul 1924, adaptată după romanul omonim al lui Henry Dupuy-Mazuel, în regia lui Raymond Bernard.

În cea de-a doua seară a Săptămânii Filmului Francez, spectatorii vor putea viziona producția “Banii”/”L`argent”, film mut, din anul 1929, adaptat după romanul omonim de Émile Zola, în regia lui Marcel L’Herbier.

Robert Siodmak este regizorul al cărui film – “Criza s-a sfârșit”/„La crise est finie” – va putea fi vizionat duminică, de la ora 19.00.

O comedie neagră va fi difuzată luni, de la ora 17.00, fiind vorba despre o copie restaurată a unui film din 1951, „Hanul roșu”/„L’auberge Rouge”, în regia lui Claude Autant-Lara.

Ziua de marți aduce o coproducție francezo-română din 1963, fiind vorba despre filmul „Codin”/„Codine”, regizat de Henri Colpi, o adaptare după romanul lui Panait Istrati.

Cinefilii vor putea vedea miercuri, 27 ianuarie, de la ora 19.00, filmul de război „Armata umbrelor”/„L’armée des ombres”, regizat de Jean-Pierre Melville, o dramă după romanul cu acelaşi titlu al lui Joseph Kessel.

Săptămâna Filmului Francez se încheie joi, 28 ianuarie, cu filmul documentar și muzical „Blues-ul de sub piele”/„Le blues entre les dents”, regizat de Robert (Roviros) Manthoulis.

Intrarea la cele șapte proiecții va fi liberă.

 

Leave a Reply