Spectacol de costume ecologice la Colegiul „George Cosbuc”

By 6 May 2015Educatie

Colegiul Bilingv „George Cosbuc” a fost gazda unei parade de costume reciclabile. Astfel, zeci de elevi s-au implicat activ si au confectionat costume din materiale reciclabile. Singura regula pe care au avut-o a fost aceea de a respecta tema: religia.

„Eu zic ca elevii au reusit sa respecte tema, sa fie creativi, sa se mobilizeze. Consider ca a fost o tema destul de grea. Costumul religios este o tema sacra si trebuie umblat cu foarte multa grija la lucruri atat de sensibile. Este o tema grea”, a spus, profesor coordonator al concursului.

Elevii care au participat la aceasta competitie nu au fost putini, straduindu-se nu doar sa creeeze costume inedite, ci si sa transmita mesaje prin operele pe care le-au facut.

„A fost foarte frumos, nu ma asteptam. Chiar m-a impresionat, nu ma asteptam sa fie atat de complex totul. Eu am plecat pe ideea de a transmite un mesaj, nu neaparat de a castiga un concurs. Am vrut sa fac ceva nou, ceva ce nu s-a mai facut, sa incerc sa fac lucruri noi. Initial, am fost sceptica in fata acestei teme, nu stiam cum ne vom descurca, dar pana la urma am avut un boom de imaginatie si a iesit ceva foarte frumos. Am muncit foarte mult. E multa munca, dar rezultatele sunt extrem de placute. E important ca elevii sa participe la astfel de competitii pentru ca e munca in echipa, vezi ce inseamna un concurs, cum e sa defilezi. Nu ai cum sa nu inveti ceva nou dintr-o astfel de experienta”, a explicat, eleva participanta la aceasta competitie.

Cei care au avut curajul de a se inscrie in concurs s-au pregatit temeinic, lucrand chiar si patru luni pentru a face un costum.

„A fost o experienta frumoasa. Pentru a confectiona acest costum am folosit hartie si apoi am intarit-o cu graf colorat. Tot procesul a durat din iarna pana in prezent. Cu siguranta voi participa si la anul”, a spus , o alta eleva care s-a inscris in competitie.

Participantii au spus ca prin astfel de concursuri pot fi descoperite noi talente, noi pasiuni.

„A fost foarte interesanta participarea la acest concurs. Costumul a fost realizat din materiale de hartie si cateva CD-uri sparte. Imi parte bine ca am participat. Iti dezvolti creativitatea, iti transpui personalitatea intr-o rochie, ceea ce mi se pare minunat”, a explicat, o alta participanta.

Acest concurs va fi organizat si anul viitor la Colegiul Bilingv „George Cosbuc”, profesorii urmand sa stabileasca ce tema vor avea de respectat elevii care vor participa.

Alexandra Văduva, Colegiul Bilingv „George Coşbuc”

Leave a Reply