Redactia Cantemir Voda
16 November 2018

150 de ani de Colegiul „Cantemir Vodă”

Colegiul Național „Cantemir Vodă” din Capitală a împlinit, în această toamnă, 150 de ani de la înființarea sa. În acest context, profesorii și elevii instituției de învățământ au organizat mai multe manifestări pentru a celebra evenimentul. Gala aniversară a fost,…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
6 November 2018

Teenagers and productivity

A simple definition of productivity is do more in less time. In 21 century, teenagers life is the most vulnerable of all. Distractions of all sorts, like phones, Facebook, Instagram, local events and parties are just a minimum of all…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
18 May 2018

Vise de adolescent

Visul este o formă de imaginație involuntară ce constă într-o succesiune de imagini, sunete, idei, emoții și alte senzații care apare în timpul somnului. Deşi definiţia viselor este complexă, mai important decât a afla ce sunt ele este a şti…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
22 January 2018

Sfaturi pentru adolescenţii dornici de sport

Trendul sălilor de fitness şi al corpurilor bine lucrate a fost întotdeauna în vogă, dar acum se bucură de cea mai mare popularitate. A nu avea abonament la sală, a nu-ţi face măcar o poză în echipament sau a nu…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
1 October 2017

Prima impresie contează: Tehnici de interacțiune cu profesorii și colegii

Deşi mulţi subestimează primele momente dintr-o interacţiune socială, acestea sunt foarte importante, putând potenţa sau compromite o viitoare prietenie. S-a constatat faptul că sistemul nostru de imagini sau opiniile noastre perceptive rămân de cele mai multe ori în urma comportamentului.…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
31 May 2017

Ponturi pentru uşurarea învăţatului

Cei mai mulţi dintre tineri sunt într-o perioadă stresantă, în care tezele, bacalaureatul şi examenele le ocupă tot timpul. Astfel, câteva sfaturi privind tehnici de memorare şi învăţare eficientă sunt binevenite oricui. Pentru început, este important să nu vă panicaţi…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
28 May 2017

Raportul dintre talent şi muncă în reuşita adolescenţilor

Cum bănuiesc că fiecare dintre noi ne dorim să reuşim în viaţă şi să atingem un nivel superior, propun să aflăm de ce anume avem nevoie. În primul rând, puteţi începe prin a demola acele mituri conform cărora numai cei…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
9 May 2017

Unde greşesc liceenii când iubesc

Cu toţii am întâlnit băieţi sau fete care consideră că un aspect prezentabil şi câteva haine elegante le asigură iubirea oricui, acest tip de gândire fiind la ordinea zilei în lumea adolescenţilor. Deoarece tot mai multe persoane se plâng de…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
9 May 2017

Decizii în viaţa adolescenţilor. Între raţiune şi sentimente

Fie că vorbim de  şcoală, carieră, iubire sau alte aspecte importante ale vieţii noastre, zi de zi suntem puşi faţă în faţă cu decizii. Cei mai mulţi dintre adolescenţi sunt convinşi că fac cea mai bună alegere, dar ulterior se…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
9 May 2017

„Noaptea cărţilor deschise”: Elevii bucureșteni își pot completa bibilioteca

Aşa cum suntem obişnuiţi de mai bine de patru ani, în București, a fost sărbătorită Ziua Internațională a Cărții. Manfiestaţia a început cu o întâlnire în Parcul Izvor, de unde iubitorii de cărţi au plecat spre Casa Poporului. Anul acesta,…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
29 April 2017

Cum ajung la echilibru adolescenții. Yoga și sportul, arme la îndemâna liceenilor

În ziua de azi, viaţa unui adolescent este foarte solicitantă, iar programul acestuia este încărcat şi strict. Astfel, uneori toate acele reacţii nervoase şi ieşiri violente sunt de înţeles. Cum tot mai mulţi tineri sunt acuzaţi de comportamente nesociabile, nu…
Read More
Redactia Cantemir VodaStiri
29 April 2017

Influenţa părinţilor în conturarea personalității adolescenţilor

Dacă încă nu ai fugit de acasă şi nu ai dat frâu liber rebelismului, atunci înseamnă ca eşti unul din mulţii adoscenţi care încă este legat de ai săi părinţi. Nimic rău în asta, pot spune chiar că avantajele sunt…
Read More