Redactia Emil Racovita
4 February 2019

Campanie sanitară pentru liceeni

Colegiul Național „Emil Racoviță” a desfășurat, în parteneriat cu Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, cu sprijinul Inspectoratului Școlar al Municipiului București, campania „Sănătatea este în mâinile tale”. Această campanie a avut rolul de educare și conștientizare a importanței spălatului…
Read More
Redactia Emil Racovita
3 January 2019

Festivalul Fulgilor de Nea

Sfârșitul anului a adus o nouă ediție a Festivalului Fulgilor de Nea. Acesta este un eveniment dedicat liceenilor, dar și școlarilor și preșcolarilor.  Timp de o săptămână, în Parcul Tineretului din Capitală, au avut loc diferite activități. Printre acestea se numără spectacole de teatru și ateliere unde copiii puteau picta figurine și globuri de Crăciun.   De asemenea, la eveniment a fost prezent și un carusel, dar și un stand cu tatuaje și un loc special amenajat pentru fotografii. Pozele erau oferite, mai apoi, sub formă de magnet, având pe fundal un decor de la Polul Nord și costume de pinguini.  Elevii prezenți la acest festival au fost foarte încântați, bucurându-se de atmosfera de sărbătoare. Unii au venit însoțiți de părinți, iar alții de colegi sau profesori.  Evenimentul a avut anul acesta o tematică specială – Centenarul Marii Uniri.  Festivalul a fost organizat de Primăria Municipiului București, prin Centrul de Proiecte Educaționale și Sportive Proedus. 
Read More
Redactia Emil Racovita
16 November 2018

Proiect de teatru, dedicat elevilor

Proiectul educațional „5 teatre – 5 licee”, dedicat elevilor, se desfășoară și în acest an, ajungând, astfel, la cea de-a opta ediție. Rolul acestei inițiative este de a încuraja cât mai mulți tineri aflați pe băncile liceului să ia parte…
Read More