Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
16 November 2018

Ce nu imi place la Halloween

Halloween-ul este o sărbătoare populară în toată lumea. Aceasta origine celtice pe care, conform Wikipedia, multe popoare o practică. Eu nu sunt împotriva acestei sărbători, ba chiar consider că este o manifestare foarte frumoasă și interesantă, însă, noi, românii nu…
Read More
Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
16 November 2018

Temerile și speranțele unui licean

Viața de licean începe atunci când rolul ca și adolescenți ia o alta întorsătură, când procesul de maturizare începe sa își lase amprenta în trăirile și comportamentul tinerilor. Astfel, unul dintre momentele în care se produc cele mai mari schimbări…
Read More
Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
3 May 2018

Interviu Radu Drăgușin

Radu Drăgușin este elev al Liceului Teoretic „Eugen Lovinescu” și căpitan al echipei naționale de fotbal U16. Ceea ce îl face diferit de alți adolescenți este faptul că a primit oferte de a juca pentru echipe internaționale de top, între…
Read More
Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
26 April 2018

Teatru la vârsta adolescenței

Pentru mine, teatrul si actoria nu sunt doar ce auziţi peste tot, dezvoltare personală, îmbunătățire a vieţii sociale. Nu zic nu, dar lucrurile acestea le poţi face si fără teatru, prin orice tip de artă, sau chiar la o cafea,…
Read More
Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
1 February 2018

Moda pentru elevi: Accesorii pentru primăvara 2018

Primăvara este anotimpul renașterii, fapt care se vede cu ochiul liber și în vestimentația liceenilor. Este momentul în care adolesceții renunță la hainele groase și încep să își accesorizeze ținutele cu piese interesante, care să atragă atenția sau pur și…
Read More
Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
7 November 2017

Top cele mai bune filme pe care un licean nu trebuie să le rateze

A venit toamna și odată cu acest anotimp lista activităților pe care le pot face adolescenții în timpul liber s-au redus. Un film bun pare să fie soluția salvatoare într-o zi de weekend ploioasă. Fie că aleg să îl vizioneze…
Read More
Redacţia Eugen LovinescuŞtiri
8 December 2016

Alegeri pentru Biroul Executiv al Consiliului Municipal al Elevilor București

Alegeri pentru Biroul Executiv al Consiliului Municipal al Elevilor București Toma Denisa, Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu” În data de 15 noiembrie 2016, la Școala Superioară Comercială „Nicolae Kretzulescu”, a fost convocată o Adunare Generală a Consiliului Municipal al Elevilor București.…
Read More
Ştiri
9 June 2016

Proiecţie de filme franţuzeşti

Proiecţie de filme franţuzeşti Articol de Elena Toma, Liceul Teoretic "Eugen Lovinescu"   Şapte titluri de referință ale istoriei cinematografiei franceze vor rula, între 22 şi 28 ianuarie, la Sala Eforie a Cinematecii Române, din Bucureşti. Filmele vor fi difuzate…
Read More
Ştiri
9 June 2016

Adolescenţa: Între „salvaţi de clopoţel” şi mirajul maturității

Adolescenţa: Între „salvaţi de clopoţel" şi mirajul maturității Articol de Flavius Florin Frunzulica, Liceul Teoretic „Eugen Lovinescu” Anii de liceu sunt considerați de cei mai mulți adulți drept "cei mai frumoși ani din viață", așa că ar trebui prețuiți, pentru…
Read More