Redacţia Matei BasarabStiri
4 February 2019

Opționale pentru liceeni

Colegiul Național „Matei Basarab” (CNMB) a pregătit o listă considerabilă de opționale pentru liceenii înscriși aici. Elevii vor avea libertatea de a alege ce le place sa studieze. Lista, pentru cei ce sunt pe profilul real, cuprinde următoarele discipline: Limba…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
3 January 2019

Parteneriat pentru voluntariat

Colegiul Național „Matei Basarab” a încehiat un parteneriat cu VOLUM, Federația Organizațiilor care sprijină voluntariatul în România. În urma acestui parteneriat se va derula programul Școala de voluntariat. Astfel, elevii acestui liceu vor putea să participe la ateliere tematice, precum:…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
3 January 2019

Totul a început când am primit o invitație în studioul Virgin Radio România

Totul a început când am primit o invitație în studioul Virgin Radio România. Alături de o persoană importantă, Andrei Niculae, am început să înțeleg cu adevărat ce înseamnă munca în studio, am descoperit stilul lui de comunicare cu oamenii și ce percepții are asupra vieții.  M-a impresionat foarte tare voința și ambiția lui, este o persoană deschisă și plină de viață.  A fost un moment în care el a zis: „Haideți în studio să vedeți cum e". Atunci eu am rămas fără cuvinte...toată lumea era la serviciu, se auzeau voci dintr-o parte în alta, muzică se auzea din toate camerele și oamenii erau cu zâmbetele pe buze, ei chiar veneau cu plăcere la radio. Atunci când m-am așezat pe scaun, singurul meu gând era „Doamne, te rog să nu zic ceva prostesc să mă fac de ras”.   Am discutat timp de câteva minute apoi am încercat fiecare să prezentăm ceva, a fost că o simulare de intrare în direct...el a fost cel care ne-a prezentat. Andrei are o dicție excelență, a vorbit fără nicio greșeală...pe când noi fetele am început să ne încurcăm în cuvinte, să spunem ceva de mai multe ori. Când a venit rândul meu, am primit știrile zilei de la Virgin Radio și efectiv mă uităm pe foaie și începusem să citesc pe litere niște cuvinte, era așa penibil, nu mai puteam de emoții. În final, l-am auzit pe Andrei spunând „A fost excelent”. El pe tot parcursul întâlnirii ne-a încurajat în permanentă și asta e de apreciat.
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
16 November 2018

Proiect dedicat adolescentelor, la Basarab

Un proiect educațional ce are în prim-plan adolescentele, inițiat de o firmă de cosmetice, a fost lansat în Colegiul Național „Matei Basarab” din Capitală. Mesajul campaniei - #LikeYourself - este unul cât se poate de simplu: pentru a se simți…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
18 April 2018

Lecții antidrog

Agenția Naționala Antidrog a lansat „Campania națională media de prevenire a consumului de canabis”, sub sloganul #POT ALTFEL. Campania are drept grup țintă persoanele cu vârste cuprinse intre 15 și 64 de ani și este organizată pe trei niveluri: școală,…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
20 February 2018

Liceenii din Basarab au început Bacul

Elevii claselor a XII-a din Colegiul Național „Matei Basarab” au susținut, în 12 februarie, prima probă a bacalaureatului. Mai exact, este vorba despre competențele la Limba și literatura română, desfășurate în intervalul orar 9:00-19:30. La această probă au participat circa…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
1 February 2018

Întâlnire între deținuți de la Jilava și elevii din Basarab

Elevii de la Colegiul Național „Matei Basarab” au avut parte de o întâlnire inedită, o experiență ce o pot avea, poate, o singură dată în viață. Este vorba despre trei deținuți din Penitenciarul Jilava, aflați în programul „Prevenția anulează detenția”,…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
7 November 2017

Un licean la stand-up. Ce impact are comedia asupra adolescenților

Un eveniment dedicat iubitorilor de stand-up comedy a avut loc la Sala Palatului. Pe scenă au fost Dan Badea, Cătălin Bordea și Cosmin Nedelcu, zis și Micutzu, iar în deschiderea fiecăruia, alți comedianți și-au făcut numărul de stand-up. Aceștia au…
Read More
Redacţia Matei BasarabStiri
31 October 2017

Studiu: Copiii lăudați devin adulți nesinceri și trișori

Lauda nu are mereu efecte pozitive asupra copiilor. Studii recente au demonstrat că un copil lăudat tinde să facă lucruri nedrepte pentru a-și păstra imaginea pozitivă. Unul dintre studii s-a bazat pe un joc de ghicit. Jumătate dintre copiii care au…
Read More