Redacţia Mihai EminescuŞtiri
3 January 2019

Argint pentru elevi bucureșteni

Echipa României care a participat la Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori s-a întors acasă cu cinci medalii de argint și o medalie de bronz.   Între olimpici se numără și doi elevi din Capitală. Este vorba despre Eva Maria…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
11 October 2018

Divorțul părinților, o problemă pentru adolescenți

Familia reprezintă pentru membrii săi o sursă de sprijin, suport afectiv și înțelegere. Din familie se învață comportamente și norme care îi fac capabili pe oameni să se integreze și să se dezvolte în societate. În momentul în care apar…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
11 October 2018

Consecințele umilirii în școli

Odată cu vârsta, copiii încep să comunice mai mult cu cei din jur sau să se izoleze de ceea ce îi înconjoară. Încă de când merg la grădiniță își pun porecle sau încearcă să-și stabilească foarte tranșant locul în cadrul…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
17 June 2018

Absolvire cu emoții la „Eminescu”

Elevii claselor a XII-a de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” au avut festivitatea de absolvire. Tinerii absolvenți au defilat pe Bulevardul Unirii, s-au bucurat de ultimele momente petrecute în calitate de liceeni alături de colegi, profesori și părinți, au fost…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
5 June 2018

Sportul în aer liber

Odată cu sosirea verii, elevii petrec mai mult timp în aer liber. A desfășura activități în natură este un lucru favorabil pentru organism. Este necesar să practicăm sportul afară pentru că se dezvoltă rezistentă cardiacă, se oxigenează creierul mult mai…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
5 June 2018

Despre egoism

Din dorința de a avea din ce în ce mai multe lucruri materiale, oamenii au tendința de a se gândi doar la propria persoană, fără a ține cont și de dorințele celor din jur. Astfel, ei devin egoiști, acționând spre…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
5 June 2018

Pericolele alimentației nesănătoase

În societatea contemporană, mâncarea se rezumă la fast-food, cei mai mulți adolescenți nefiind atenți la ceea ce consumă. Obezitatea și supraponderabilitatea sunt probleme din ce în ce mai întâlnite, care afectează populația, în special pe tineri. Lipsa sportului, dependența de…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
5 June 2018

Dansul, ajutor pentru trup si minte

Tinerii se implică din ce în ce mai puțin în activități care necesită efort fizic. Acest lucru se întâmplă fie din lipsă de timp, fie din comoditate. Ei omit, însă, faptul că sportul are efectul benefice asupra fizicului, cât și…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
25 April 2018

Simulările, test de cunoștințe

Elevi din toată țara, din clasele a XI-a și a XII-a, au susținut simulări ale examenului de bacalaureat. Prima dintre acestea a fost proba la Limba și literatura română. Timp de trei ore, elevii au rezolvat cele trei subiecte de…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
14 April 2018

Dizabilitatea nu e un obstacol

Întâlnim adesea persoane speciale care au nevoie de un mic ajutor pentru a se deplasa. Este vorba despre persoanele cu dizabilități locomotorii pentru care scaunul rulant reprezintă un ajutor prețios. Fie că este vorba despre un accident care a avut…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
14 April 2018

Dezvoltare personală pentru elevi

Dezvoltarea personală reprezintă un proces complex, care are loc în interiorul fiecărei persoane și constă într-o transformare a omului din mai multe puncte de vedere: fizic, psihic, emoțional, social și spiritual. Acest proces are loc pe tot parcursul vieții, începând…
Read More
Redacţia Mihai EminescuŞtiri
2 February 2018

Relaxare în apropiere de București. Idei pentru vacanța intersemestrială

Mulți tineri își petrec weekend-ul împreună cu prietenii sau colegii. Astfel apare întrebarea: „Unde ne vom petrece acest sfârșit de săptămână?”. Iar răspunsul nu este mereu simplu, pentru că tinerii vor întotdeauna să meargă în locuri noi, cât mai interesante.…
Read More