Ştiri pe scurt
1 November 2017

Curs de formare multimedia pentru liceeni

https://vimeo.com/240907174 Dăm startul la înscrieri! PROEDUS lansează o nouă provocare pentru liceeni: Media TEAM-Șef de echipă în redacția ta! Proiectul jurnalistic, marca Școala Tv, își propune să formeze șefi de echipă care să poată coordona o echipă de jurnaliști la…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Istoria minoritatilor

Elevii Colegiului “Mihai Eminescu” se implica in activitati culturale. Raluca Dirlea a participat la un curs despre istoria minoritatilor, un curs de olarit si la o piesa de teatru, evenimente organizate de Teatrul Naste Dialog, din care face parte si…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Recital de pian la Sincai

Cu ocazia aniversării a 80 de ani de la înființarea Institutului Francez din România, pianistul Ingmar Lazar a fost în România pentru a susține două recitaluri de pian. Lorena Fieraru, eleva in Colegiul Sincai a participat la organizarea evenimentului realizat…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Olimpiada Sigurantei

A avut loc a V-a editie a Olimpiadei Sigurantei, eveniment la care au participat toti  elevii din Bucuresti. In competitive s-au inscris si elevii Colegiului “Mihai Eminescu”, care au realizat un film de prezentare al liceului, in care au prezentat…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Ziua Dragobetelui la “Mihai Eminescu”

Experienta unica la Colegiul National “Mihai Eminescu”. Sute de elevi au sarbatorit ziua Dragobetelui intr-un mod inedit. Am aflat de la Ana Velicu, voluntara in cadrul acestui liceu, care s-a implicat in organizarea evenimentului. Elevii au avut o idee inedita.…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Festivalul francez Mardi Gras

Elevii Colegiului “Ion Creanga”, din capitala, imbina creativitatea cu distractia. Un eveniment de mare succes, care se desfasoara in toata lumea, a fost preluat si de tineri care, au organizat, in cadrul liceului, Festivalul francez Mardi Gras. Carnavalul dateaza de…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Experienta de “sincaist”

In Sincai a fost organizata o intalnire, la care au participat absolventi ai liceului si fosti profesori, care le-au impartasit elevilor despre experienta lor de “sincaist”, le-au dat sfaturi si i-au incurajat. Intalnirea a fost precedata de premierea concursurilor organizate…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Ziua liceului “Gheorghe Sincai”

Ziua liceului “Gheorghe Sincai” a fost sarbatorita prin activitati, care au avut ca tema “SI`NCA`I, minunat Bucurestiul nostru!” Concursul de matematica, la care s-au inscris cateva zeci de elevi, impartiti pe echipe, care si-au demonstrate cunostintele avansate la aceasta materie.…
Read More
Ştiri pe scurt
17 April 2016

Festival cu tema japoneza

Sectia de limba japoneza a Colegiului National “Ion Creanga” a organizat, si in acest an, festivalul cu tema japoneza. Cultura, traditia si modernitatea Japoniei au fost redate de elevii liceului intr-o atmosfera autentica japoneza. Ateliere de caligrafie japoneza, cursuri de…
Read More