Studiu: Copiii lăudați devin adulți nesinceri și trișori

By 31 October 2017Redacţia Matei Basarab, Stiri

Lauda nu are mereu efecte pozitive asupra copiilor. Studii recente au demonstrat că un copil lăudat tinde să facă lucruri nedrepte pentru a-și păstra imaginea pozitivă.

Unul dintre studii s-a bazat pe un joc de ghicit. Jumătate dintre copiii care au răspuns corect au fost lăudați pentru inteligență, iar celorlalți li s-a spus doar că s-au descurcat bine. Oamenii de știință au părăsit încăperea și au testat din nou copiii, iar cei ,,inteligenți” au trișat și s-au uitat la răspunsuri de această dată.

De altfel, și liceenii care au fost alintați în copilărie au dificultăți în perioada adolescenței. Astfel, dacă au fost obișnuiți să fie lăudați excesiv, să fie apreciați peste măsură, ei au probleme de adaptare în fața profesorilor exigenți. Acceptă cu greu notele mici și faptul că nu pot excela la toate materiile.