Targ imobiliar: De la case pentru familii, la apartamente ieftine pentru tineri

By 6 May 2015Diverse

Apartamente de la 35.000 de euro, dar si case in zonele periferice al Capitalei, au putut fi gasite de bucuresteni la targul imobiliar, organizat la jumatatea lunii aprilie.

Dezvoltatorii prezenti la targ spun ca oamenii stiu exact ceea ce cauta, motiv pentru care vin pregatiti de acasa cu intrebari. Amplasarea apartamentului, dar si costul lui sunt principalele criterii dupa care se ghideaza atunci cand isi aleg viitoarea casa.

„Preturile variaza intre 55.000 si 83.000 de euro. Este vorba despre apartamente cu doua, trei si patru camere. Clientii sunt destul de receptivi si, mai mult decat atat, vedem ca sunt clienti targetati, care vin si stiu exact ce cauta si cumpara. Ponderea cea mai mare a clientilor este reprezentata de cei care cauta apartamente cu doua sau trei camere. In primul rand, clientii sunt interesati de zona si de pretul apartamentului”, spune unul dintre reprezentantii dezvoltatorilor prezenti la eveniment.

Cand vine vorba despre apartamentele de doua camere, bucurestenii sunt dispusi sa scoata din buzunar sume cuprinse intre 50.000 si 60.000 de euro, iar pentru apartamente de trei camere, media este la 75.000 de euro.

„ La noi, preturile incep de la 450 de euro, metrul patrat util. Noi am construit de fapt un oras, exista o comunitate. In acest oras pe care noi l-am construit exista mai multe facilitati, de la scoala, gradinita, resorturi, zone de welleness, spa-uri, piscine, sali de evenimente. In pretul de 450 de euro pe metru patrat util, clientii vor primi totul la cheie. Vor putea sa-si aleaga din peste 30 de feluri de gresie, de faianta, de parchet, toate aceste lucruri sunt incluse in pret, iar pretul include TVA”, spune un broker imobiliar, care reprezinta un ansamblu rezidentiat, situat in cartierul Militari, din Bucuresti.

La targ nu au fost oferte doar pentru cei care cauta apartamente, ci si pentru cei interesati de cumpararea unei case. Raportul bun calitate-pret, dar si aerul curat sunt criterii dupa care unii bucuresteni se ghideaza atunci cand cauta o locuinta.

„ Preturile incep de la 75.000 de euro, care cuprind 180 de metri patrati utili, 250 de metri patrati de teren si sunt compartimentate pe parter, etaj si mansarda. In general, daca un client isi doreste sa iasa din Bucuresti, isi doreste o curte si un pret mic. Acestea sunt cele doua puncte forte care pot fi oferite unei persoane care doreste sa locuiasca in afara Bucurestiului, intr-un spatiu verde. Cei mai multi care vin la noi sunt iubitori de natura, sunt familii cu copii, pentru ca avem spatii de joaca pentru copii, dar si gradinite”, a explicat un vanzator de case, situate in apropierea bucurestiului.

Dincolo de oferta cu care au venit la targ, toti cei prezenti spun ca numarul cumparatorilor a crescut, mai ales raportat la anul 2010.

„Se vede o revigorare a tranzactiilor. Pentru doua camere, preturile variaza intre 39.000 de euro pana la un maximum de 59.900, preturi la care se adauga TVA. Clientii sunt multumiti de aceste preturi pentru ca se pliaza foarte mult pe cererea care exista in piata, respectiv cei care iau credite prin programul „Prima casa”. Numarul clientilor a crescut in ultimul timp, mai ales de cand a aparut acest program de creditare”, a spus un alt dezvoltator prezent la targ.

In ceea ce priveste bucurestentii care au trecut pragul targului, cei mai multi au fost tinerii, care isi doreau sa scape de chirii si sa isi cumpere o casa. Pe de alta parte, interesati de ofera imobiliara a Capitalei au fost si cei care vor sa scape de agitatia urbana si sa se retraga intr-un spatiu linistit, insa nu foarte departe de oras.

Elena Toma, Liceul “Eugen Lovinescu”

Leave a Reply