Vanzarea hainelor purtate, intre donatii si eliberarea garderobei

By 6 May 2015Timp liber

Un nou trend si-a facut aparitia pe piata vanzarilor de haine. Este vorba despre comercializarea vestimentatiei purtate, in cadrul unor spatii special amenajate, la sfarsit de spatamana, in anumite localuri din Bucuresti. In strada Dianei numarul 4, de exemplu, in fiecare week-end, zeci de persoane vin pentru a-si vinde produsele pe care le au in casa si nu le mai folosesc.

De la bijuterii, pantofi si rochii, toate isi gasesc locul intr-o gradina din centrul Capitalei, iar cumparatorii roiesc in jurul produselor, mai ales ca sunt vandute la preturi foarte mici.

„Am venit sa vand aceste haine pentru ca sunt lucruri pe care ori le-am primit, ori le-am cumparat, dar nu le-am folosit niciodata. Sunt lucruri foarte frumoase si consider ca ar trebui sa se bucure si alti oameni de ele. Preturile variaza intre 10 lei si 60 de lei. De exemplu, cel mai scump articol este o pereche de pantofi, pe care nu i-am purtat niciodata”, spune una dintre fetele care a venit la targ, pentru a-si vinde hainele si accesoriile.

Cumparatorii nu sunt putini, iar cei vanzatorii i-ar descrie drept „ persoane care au gust, care stiu sa caute lucruri interesante, pe care stiu sa le asorteze in diferite moduri”.

Motivele pentru care cei prezenti isi vand hainele sunt variate. Spre exemplu, o tanara a ales sa renunte la anumite obiecte, pentru as-i elibera garderoba, astfel incat sa faca loc unor produse noi.

„Am multe lucruri pe care nu le mai folosesc. O parte, le donez, iar cele care sunt noi, m-am decis sa gasesc o modalitate prin care sa le valorific, in masura in care se poate, pentru ca nu este o afacere. Este o modalitate de a aduna bani pentru lucruri noi. Oamenii, surprinzator, vin. Preturile sunt intre 10 lei si 50 de lei. Vindem haine, accesorii, genti, bijuterii, cam tot ce am avut prin casa si am vrut sa valorific”, a explicat o comercianta.

La astfel de evnimente participa si persoane care se gandesc la cei de langa ei si reusesc, astfel, sa stranga bani pentru donatii.

„ Produsele pe care le vand eu au preturi intre 5 si 40 de lei. Eu am venit ca sa pot sa ajut si alti oameni. Pentru a participa la acest targ trebuie sa achit o anumita taxa. La sfarsitul zilei, vad de cati bani am vaqndut, scad pretul pe care l-am achitat pentru taxa, iar banii cu care raman, ii donez. In general, acesti bani ajung la adaposturile de caini”, a povestit un alt comerciant prezent la targ.

Astfel de targuri sunt organizate saptamanal, in week-end-urile cu vreme frumoasa, in gradinile anumitor cafenele din Capitala.

Georgiana Şivarilaru, ColegiulNaţional “Ion Neculce”

Leave a Reply